Trwa ładowanie...
d2vhv8k
07-06-2016 13:08

Resort rozwoju i energii opracowały program wprowadzania autobusów elektrycznych

Warszawa, 07.06.2016 (ISBnews) - Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Energii opracowało kompleksowy program wprowadzenia autobusów elektrycznych do polskich miast, poinformował resort rozwoju. Docelowo ma powstać rynek e-autobusów o wartości dodanej 2,5 mld zł rocznie.

Share
d2vhv8k

"W planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju pokazaliśmy 5 filarów wzrostu gospodarczego Polski. Pierwszym z nich jest reindustrializacja. Ogłaszany dziś plan rozwoju elektromobilności jest jedną z ważnych elementów tego filaru. Do roku 2025 chcemy zbudować silny przemysł autobusów elektrycznych. Planujemy stworzyć rynek e-autobusów o wartości dodanej 2,5 mld zł rocznie" - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki, cytowany w komunikacie.

Plan zakłada, że do 2025 r. powstanie 1 mln pojazdów elektrycznych, a przychody z tytułu sprzedaży energii elektrycznej wyniosą 2 mld zł rocznie.

"Wspierając elektromoblilność nie tylko stawiamy na polską myśl techniczną czy potencjał drzemiący w młodych naukowcach, również Politechniki Warszawskiej. Stawiając na e-mobliność świadomie wybieramy bardziej zrównoważony rozwój. Rozwój odpowiedzialny" - dodał Morawiecki.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiała podczas prezentacji na Politechnice Warszawskiej program e-Bus, którego celem jest stworzenie polskiego autobusu elektrycznego. Jego kluczowe komponenty to bateria, falownik, układ napędowy oraz infrastruktura ładująca, które będą produkowane w kraju przy wsparciu rodzimego potencjału naukowo-badawczego, podano także.

d2vhv8k

"Środki na ten cel będą pochodziły z Funduszy Europejskich, Polskiego Funduszu Rozwoju, a także od partnerów przemysłowych" - czytamy dalej.

W kolejnych krokach planowane jest ogłoszenie konkursów z zakresu B+R, zaproszenie firm do udziału w projekcie oraz wybór miast pilotażowych.

Założenia planu na rzecz rozwoju elektromobilności przedstawiono podczas konferencji w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej z udziałem wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

(ISBnews)

d2vhv8k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vhv8k
d2vhv8k