Rewolucja na rynku OFE?
Ministerstwo Finansów chce zakazać otwartym
funduszom emerytalnym (OFE) inwestowania w instrumenty pochodne -
poinformowała prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych
(IGTE) Ewa Lewicka.
05.12.2005 | aktual.: 06.12.2005 13:53
Do IGTE trafiły dwa projekty rozporządzeń uchylających możliwość inwestowania w instrumenty pochodne. Instrumenty pochodne są tworzone na bazie innych instrumentów, np. akcji czy indeksów. Np. na warszawskiej Giełdzie handluje się opcjami, kontraktami terminowymi i warrantami.
Instrumenty pochodne, takie jak opcje, istnieją na rynku równolegle do walorów bazowych, np. akcji. Cena opcji, kontraktów czy warrantów zależy od kursu instrumentów bazowych. Niektóre instrumenty pochodne umożliwiają zysk nie tylko przy rynku rosnącym, ale również w czasie bessy. Dlatego wykorzystywane są przez inwestorów m.in. do zabezpieczania się przed ryzykiem.
Lewicka powiedziała, że Izba zamierza oprotestować oba rozporządzenia.
Jedno z nich jest przygotowane przez resort pracy i polityki społecznej: rozporządzenie, które miałoby być wydane przez rząd uchyla rozporządzenie w sprawie lokat funduszu emerytalnego. Resort pracy dał IGTE czas do 8 grudnia na konsultacje.
Tymczasem wiceminister finansów Cezary Mech przesłał IGTE faks z projektem rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy emerytalnych w piątek późnym popołudniem. Wyznaczył zaś termin odpowiedzi na poniedziałek, 5 grudnia.
Lewicka powiedziała PAP, że taki tryb, jaki zastosowało ministerstwo finansów, łamie standardy stanowienia prawa. IGTE zamierza odpowiedzieć ministerstwu finansów tak, jak ministerstwu pracy - czyli 8 grudnia.
Ustawa o funduszach emerytalnych przewidywała od 1997 r., że rząd może określić w rozporządzeniu zasady inwestowania w inne kategorie lokat - jak instrumenty pochodne. Ustawa dopuściła takie inwestycje, jednak zgodnie z prawem muszą one służyć ograniczeniu ryzyka inwestycyjnego.
Rozporządzenie rządu z 13 września br. określiło zasady inwestycji w instrumenty pochodne. Rozporządzenie miało wejść w życie 1 stycznia 2006 i przewidywało dla OFE możliwość inwestowania w transakcje terminowe, opcje oraz tzw. kontrakty swap, czyli transakcje zamiany płatności na warunkach określonych przez strony.
Do czasu nadania tej depeszy, PAP nie uzyskało komentarza ministerstwa finansów w sprawie projektu rozporządzenia. (js)