Rewolucja w parkomatach. Oto gdzie będzie ich mniej
Parkomaty w Warszawie zostaną wymienione na nowe. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, urządzeń będzie mniej, a w ponad połowa straci możliwość płatności bilonami.
Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że w listopadzie kończy się 10-letnia umowa na dzierżawę i obsługę parkomatów w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie. Wyjaśnił, że w nowych parkometrach będzie możliwość przedłużenia kupionego w parkomacie biletu, a także możliwość płatności mobilnych.
Oferty w przetargu można składać do 23 kwietnia. Miasto, podobnie jak teraz, parkomaty będzie dzierżawiło.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rektor jednej z najlepszych uczelni biznesowych na świecie - prof.Grzegorz Mazurek :Biznes Klasa #22
Mniej parkomatów na bilon
W sumie na ulicach zostanie zamontowanych 1910 urządzeń, czyli o 197 mniej niż dotychczas. - Mniejsza liczba parkomatów wynika bezpośrednio z analiz, uwzględniających zmiany w zachowaniu kierowców. Zabezpieczamy się jednak na wypadek dalszego rozszerzania strefy, czy potrzeby ustawienia dodatkowych maszyn – w ramach opcji będziemy mogli pozyskać 800 kolejnych - wyjaśnił ZDM.
Urządzenia będą różnić się od siebie wielkością i funkcjonalnością. 1100 parkomatów będzie służyło wyłącznie do opłacania postoju kartą lub blikiem. W pozostałych 810 będzie można posłużyć się również bilonem.
Prowadzone przez drogowców statystyki wskazują, że sposób płacenia za parkowanie się zmienia. Płatność bilonem czy kartą szybko traci na popularności – jeszcze w 2018 r. gotówka stanowiła 35 proc. wszystkich płatności, a karta 44 proc. W 2024 r. większość kierowców – 53 proc. – płaci za parkowanie przy pomocy aplikacji mobilnych, 12 proc. robi to za pomocą gotówki, a 35 proc. korzysta z kart debetowych.
Przeanalizowaliśmy, z których urządzeń, dziś obsługujących strefę, korzystają płacący gotówką. To właśnie w tych miejscach będziemy lokowali nowe parkomaty, które będą posiadały tę funkcję - wyjaśnił ZDM.
Wygodną funkcją dla kierowców będzie korzystanie z kodów QR. Nowe parkomaty będą wyposażone w czytniki. Wystarczy, że kierujący zeskanuje taki kod ze swojego telefonu (np. wygenerowany w dedykowanej aplikacji) a numer rejestracyjny jego samochodu uzupełni się automatycznie.
Czytniki QR będą miały jeszcze jedną funkcję – dzięki nim bilet zakupiony w parkomacie będzie można przedłużać, w podobny sposób jak dziś można to robić, korzystając z aplikacji mobilnej.