Rewolucja w urlopach. Dodatkowe 15 tygodni dla rodziców
Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających dłuższej hospitalizacji. Nowe przepisy mają wejść w życie już w przyszłym roku.
27 listopada Sejm przyjął ustawę zmieniającą Kodeks pracy, która wprowadza dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz dzieci wymagających dłuższej hospitalizacji. Ustawa przewiduje do 15 tygodni dodatkowego urlopu, w zależności od długości hospitalizacji dziecka.
Dodatkowy urlop macierzyński
Nowe przepisy zakładają, że rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie lub wymagających dłuższej hospitalizacji po porodzie będą mogli skorzystać z dodatkowego urlopu. Wymiar urlopu zależy od tygodnia ciąży, w którym dziecko się urodziło, oraz jego masy urodzeniowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W Wigilię wolne czy do pracy? Oni chcieliby wcześniej świętować
Dodatkowy urlop będzie przysługiwał rodzicom dzieci urodzonych przed 28 tygodniem ciąży lub z masą urodzeniową poniżej 1000 g. W takich przypadkach rodzice mogą liczyć na tydzień urlopu za każdy tydzień hospitalizacji dziecka, do 15 tygodni.
Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Ustawa została przekazana do Senatu i oczekuje na jego decyzję. Jeśli Senat przyjmie ustawę bez zmian, trafi ona do podpisu Prezydenta. Nowe przepisy mogą wejść w życie trzy miesiące po ogłoszeniu ustawy, co oznacza, że mogą zacząć obowiązywać w pierwszym kwartale 2025 r.
Rodzice, którzy w dniu wejścia w życie ustawy będą już na urlopach macierzyńskich, również będą mogli skorzystać z nowych przepisów. Wniosek o dodatkowy urlop należy złożyć najpóźniej w ostatnim dniu obecnego urlopu macierzyńskiego.