Trwa ładowanie...
d1qr804
11-04-2016 18:25

Robocze spotkanie ws. powołania Rady ds. hodowli koni

W resorcie rolnictwa odbyło się w poniedziałek spotkanie robocze w sprawie powołania, przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Rady ds. Hodowli Koni w Polsce - poinformował resort w komunikacie.

d1qr804
d1qr804

"Podczas spotkania omawiano propozycje kierunków prac Rady. Podkreślano konieczność kompleksowej oceny stanu hodowli koni w Polsce oraz opracowania strategii zmian systemu hodowli koni, tak aby była ona konkurencyjna w stosunku do hodowli zagranicznych" - napisano w komunikacie.

Wskazywano na potrzebę opracowania krajowego programu dotyczącego zarówno hodowli, jak również kierunków użytkowania koni z uwzględnieniem kryteriów dla poszczególnych ras i etapów hodowli. Zwrócono też uwagę na potrzebę zachowania rodzimych ras koni.

Jak poinformował PAP rzecznik Agencji Nieruchomości Rolnych Witold Strobel, w spotkaniu m.in. uczestniczyli: wiceminister Zbigniew Babalski, który zastępował ministra Krzysztofa Jurgiela przebywającego na spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa w Luksemburgu, prezes ANR Waldemar Humięcki, prof. Krystyna Chmiel z PSW w Białej Podlaskiej, prof. Zbigniew Jaworski - prezes Polskiego Związku Hodowców Koni, prof. Marian Kaproń z Uniwersytetu Przyrodniczego Lublinie, prof. Sławomir Pietrzak także z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. Andrzej Raś z Uniwersytetu Warmiński-Mazurskiego w Olsztynie.

Wszyscy obecni na tym spotkaniu eksperci wyrazili chęć pracy w Radzie. Podniesiono także konieczność uwzględnienia w składzie Rady specjalistów z zakresu ekonomii i prawa.

d1qr804

W ciągu trzech tygodni zostanie skompletowany skład Rady, przygotowane powołania oraz wyznaczony termin i ustalony program pierwszego posiedzenia - poinformował resort.

Powołanie Rady zapowiedział minister Jurgiel na początku kwietnia, po rozmowie z premier Beatą Szydło. Rozmowa odbyła się po padnięciu w stadninie koni arabskich w Janowie Podlaskim drugiej klaczy Shirley Watts.

W ubiegłym tygodniu minister wyjaśnił dziennikarzom, że Rada ds. hodowli koni zajmie się oceną stanu istniejącego, ma też określić cele, jakie należy osiągnąć i środki na ten cel.

"Część państwowych stadnin realizuje już programy hodowlane, chcemy by był to program krajowy" - powiedział Jurgiel. Zwrócił też uwagę, że programy te są dofinansowywane przez budżet. "Trzeba to jednym dokumentem rządowym, strategicznym uregulować i to jest nasz obowiązek, musimy zadbać o to, by Polska w tym obszarze nie traciła" - zaznaczył wówczas Jurgiel.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Stadninie Koni Arabskich w Janowie Podlaskim i wyjaśnia przyczyny zgonów klaczy prowadzi Prokuratura Okręgowa w Lublinie.

d1qr804
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qr804