Trwa ładowanie...
d1y3fev

Robyg: W 2016 r. ceny mieszkań raczej stabilne; możliwa konsolidacja sektora

Warszawa, 10.02.2016 (ISBnews) - Obecny rok nie powinien przynieść drastycznych zmian cen mieszkań, uważa przewodniczący rady nadzorczej Robyg Oscar Kazanelson. Według niego, perspektywy dla rynku nieruchomości wciąż są korzystne, ale ze względu na rosnące ceny działek w atrakcyjnych lokalizacjach rynek będzie sprzyjał "silnym graczom". Dlatego Kazanelson widzi możliwość konsolidacji sektora deweloperskiego.

Share
d1y3fev

"W związku z dużym zapotrzebowaniem na lokale mieszkaniowe perspektywy dla rynku nieruchomości wciąż są korzystne. W 2016 roku nie należy się spodziewać drastycznych zmian cen mieszkań. Jednym z powodów jest wysoki poziom liczby rozpoczętych inwestycji, a także stosunkowo stabilna sytuacja ekonomiczna. Dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego w 2015 roku spowodował wzrost liczby zakupionych gruntów, których aż 65% stanowiła ziemia pod zabudowę mieszkaniową. Ceny działek w atrakcyjnych lokalizacjach rosną, dlatego na rynku utrzymają się jedynie silni gracze o dużej płynności finansowej, którzy nadal będą uzupełniać banki ziemi. W związku z tym sektor deweloperski może czekać konsolidacja, która znacząco wpłynie na bezpieczeństwo realizacji inwestycji przez doświadczone, stabilne podmioty" - czytamy w opinii Kazanelsona.

Na sytuację finansową potencjalnych nabywców może wpłynąć wymagany próg minimalnego wkładu własnego, który od 1 stycznia wzrósł do 15% wartości nieruchomości. W przypadku kredytowanej formy zakupu mieszkania - dla osób nieposiadających wymaganej kwoty - istnieje możliwość skorzystania z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Obecna sytuacja makroekonomiczna - utrzymująca się deflacja, a także zmniejszające się bezrobocie - to jednak pozytywne sygnały na nadchodzący rok. Popyt na mieszkania nadal nie słabnie i przewyższa w tej chwili możliwości podażowe rynku, ponieważ kupno mieszkania jest traktowane jako atrakcyjna, perspektywiczna inwestycja. Sytuacja dla nabywców pozostaje korzystna, co w rezultacie tworzy duży potencjał sprzedażowy dla deweloperów, napisał także szef RN Robyg.

Robyg to deweloper realizujący inwestycje w Warszawie i Gdańsku, notowany na rynku głównym warszawskiej giełdy od listopada 2010 roku. W 2014 r. spółka miała 409,32 mln zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)

d1y3fev

Podziel się opinią

Share
d1y3fev
d1y3fev