Robyg: W 2016 r. ceny mieszkań raczej stabilne; możliwa konsolidacja sektora
"W związku z dużym zapotrzebowaniem na lokale mieszkaniowe perspektywy dla rynku nieruchomości wciąż są korzystne. W 2016 roku nie należy się spodziewać drastycznych zmian cen mieszkań. Jednym z powodów jest wysoki poziom liczby rozpoczętych inwestycji, a także stosunkowo stabilna sytuacja ekonomiczna. Dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego w 2015 roku spowodował wzrost liczby zakupionych gruntów, których aż 65% stanowiła ziemia pod zabudowę mieszkaniową. Ceny działek w atrakcyjnych lokalizacjach rosną, dlatego na rynku utrzymają się jedynie silni gracze o dużej płynności finansowej, którzy nadal będą uzupełniać banki ziemi. W związku z tym sektor deweloperski może czekać konsolidacja, która znacząco wpłynie na bezpieczeństwo realizacji inwestycji przez doświadczone, stabilne podmioty" - czytamy w opinii Kazanelsona.
Na sytuację finansową potencjalnych nabywców może wpłynąć wymagany próg minimalnego wkładu własnego, który od 1 stycznia wzrósł do 15% wartości nieruchomości. W przypadku kredytowanej formy zakupu mieszkania - dla osób nieposiadających wymaganej kwoty - istnieje możliwość skorzystania z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Obecna sytuacja makroekonomiczna - utrzymująca się deflacja, a także zmniejszające się bezrobocie - to jednak pozytywne sygnały na nadchodzący rok. Popyt na mieszkania nadal nie słabnie i przewyższa w tej chwili możliwości podażowe rynku, ponieważ kupno mieszkania jest traktowane jako atrakcyjna, perspektywiczna inwestycja. Sytuacja dla nabywców pozostaje korzystna, co w rezultacie tworzy duży potencjał sprzedażowy dla deweloperów, napisał także szef RN Robyg.
Robyg to deweloper realizujący inwestycje w Warszawie i Gdańsku, notowany na rynku głównym warszawskiej giełdy od listopada 2010 roku. W 2014 r. spółka miała 409,32 mln zł skonsolidowanych przychodów.
(ISBnews)