Trwa ładowanie...

Rodzina 500+. Prawie 46 tys. wniosków złożyli rodzice zastępczy

Najwięcej wniosków złożono na Śląsku (prawie 6,7 tys.), na Dolnym Śląsku (ponad 4,7 tys.) i na Mazowszu (ponad 4,6 tys.). Wydano już prawie wszystkie decyzje - 45,6 tys.

Share
Rodzina 500+. Prawie 46 tys. wniosków złożyli rodzice zastępczy
Źródło: WP.PL, fot: istockphoto
d3vt60v

Prawie 46 tys. wniosków o dodatek wychowawczy w wysokości 500 zł złożyły rodziny zastępcze, opiekunowie w rodzinnych domach dziecka oraz dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego - poinformowało biuro prasowe MRPiPS.

Dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego przysługuje na każde dziecko do 18 lat umieszczone w pieczy zastępczej.

Najwięcej wniosków złożono na Śląsku (prawie 6,7 tys.), na Dolnym Śląsku (ponad 4,7 tys.) i na Mazowszu (ponad 4,6 tys.). Wydano już prawie wszystkie decyzje - 45,6 tys.

d3vt60v

Wypłacono 84,2 tys. dodatków - w sumie do rodzin i opiekunów trafiło ponad 41,6 mln zł - poinformował resort rodziny.

MRPiPS przypomniało, że jeżeli wniosek zostanie złożony do 1 lipca, dodatek będzie wypłacony z wyrównaniem od kwietnia. Gdy po tym terminie - pieniądze wypłacane będą od miesiąca, w którym złożony był wniosek.

Joanna Luberadzka-Gruca z Koalicji na rzecz rodzinnej opieki zastępczej mówiła przed uruchomieniem programu "Rodzina 500+", że 500 zł wsparcia dla dzieci z pieczy zastępczej ma szczególne znaczenie dla rodzin spokrewnionych i placówek typu rodzinnego, bo tam świadczenia na utrzymanie dzieci są najniższe.

Spokrewniona rodzina zastępcza i placówka opiekuńcza typu rodzinnego otrzymuje na pokrycie kosztów utrzymania dziecka 660 zł na dziecko miesięcznie. Wszystkie pozostałe typy rodzin zastępczych, zawodowe i niezawodowe oraz rodzinne domy dziecka - 1 tys. zł.

d3vt60v

Ekspertka podkreśliła, że potrzeby dzieci z rodzin zastępczych są większe niż tych ze zwykłych rodzin, bo dzieci mają bagaż różnych, często ciężkich doświadczeń, które się ujawniają wtedy, gdy czują się względnie bezpieczne. Wskazywała, że środki z programu 500+ mogłyby zostać wydane np. na pomoc psychologiczną, terapię, niwelowanie problemów zdrowotnych wynikających z zaniedbań, pomoc w nadrabianiu zaległości szkolnych, czyli na korepetycje oraz sfinansowanie wyjazdów szkolnych czy letnich.

W ramach programu "Rodzina 500+" wszystkie dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej otrzymują wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie. Dodatek wychowawczy - w wysokości świadczenia wychowawczego - przysługuje niezależnie od dochodu, na każde dziecko w wieku do 18 lat, umieszczone w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka oraz placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego.

W poniedziałek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska poinformowała, że wydano już prawie 1,6 mln decyzji i wypłacono ok. 4,5 mln świadczeń z programu 500+, w sumie na ponad 2,2 mld zł.

d3vt60v

Podziel się opinią

Share
d3vt60v
d3vt60v