Trwa ładowanie...

Rodzina 500+ wyciąga Polaków z długów

Prawie 30 proc. rodzin, korzystających z programu Rodzina 500+, uregulowało albo zmniejszyło swoje długi - wynika z badania BIG InfoMonitor i BIK. Kolejne blisko 30 proc. dzięki otrzymywanemu świadczeniu nie musiało pożyczać pieniędzy w banku. Z drugiej strony w przypadku co dziesiątego beneficjenta pozwoliło ono zwiększyć lub uzyskać zdolność kredytową.

dgx5sq2
dgx5sq2

Jak mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Halina Kochalska, rzecznik prasowy BIG InfoMonitor: "Od startu programu Rodzina 500+ widać, że systematycznie spada odsetek dłużników niesolidnych, których zaległości nie przekraczają 2 tys. zł. Przewidywaliśmy, że właśnie ci, którzy mają te najmniejsze długi, dzięki programowi będą próbowali z nich wyjść. I tak się dzieje. Odsetek tych osób przez pięć kwartałów spadł z ponad 32 proc. do niecałych 30 proc".

Na co Polacy wydają 500+?

Mimo tego że część Polaków przeznacza przyznane świadczenie na likwidację swoich długów, na programie Rodzina 500+ korzystają głównie beneficjenci docelowi: niemal 3/4 rodzin wydaje pieniądze przede wszystkim na dzieci. Otrzymywane środki pozwalają zwiększyć wydatki np. na odzież, edukację, rozrywkę czy kulturę. Tylko w mniej więcej 25 proc. przypadków pomoc finansowa jest wykorzystywana na potrzeby całej rodziny, m.in. polepszenie warunków życiowych, remont mieszkania lub domu, poprawę standardów żywienia czy właśnie wspomnianą spłatę długów.

Od momentu wejścia w życie programu Rodzina 500+ skorzystało z niego już ponad 2,6 mln rodzin (objętych świadczeniami jest ok. 4 mln dzieci). Miesięcznie otrzymują one łącznie przeszło 2,1 mld zł.

dgx5sq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgx5sq2