Trwa ładowanie...

Rodziny korzystające z 500+ kupiły działki za pół ceny

Kilkanaście rodzin z całego kraju, korzystających z programu "Rodzina 500+", kupiło w gminie Kurzętnik (woj. warmińsko-mazurskie) działki budowlane za pół ceny. Lokalny samorząd liczy, że takie ulgi zachęcą otrzymujących świadczenia do inwestowania w przyszłość dzieci.

Rodziny korzystające z 500+ kupiły działki za pół cenyFot: eLKayPics/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)
d4ksbb5
d4ksbb5

Jak poinformował PAP urząd gminy w Kurzętniku, w zakończonym we wtorek przetargu sprzedano 12 z 33 wystawionych działek budowlanych. Wszystkie kupiły rodziny korzystające z rządowego programu "Rodzina 500+". Tylko tacy nabywcy mogli skorzystać z 50-procentowej bonifikaty.

- Uznaliśmy z żoną, że to dobra inwestycja dla naszych dzieci. Mamy ich aż trójkę, więc wydaje nam się, że będzie to dla nich jakieś zabezpieczenie na przyszłość. Dlatego się zdecydowaliśmy. Nigdy po normalnej cenie nie byłoby nas stać na tę działkę, a dzięki 500+ mogliśmy ją nabyć - powiedział PAP Robert Rubacha z Sulejówka, który kupił na przetargu blisko 10-arową działkę.

Przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną, uzbrojone działki w miejscowości Tereszewo, gmina oferowała po 32 zł za 1 m kw. Dzięki bonifikacie można je więc było kupić po 16 zł za 1 m kw., czyli znacznie taniej niż wynosi średnia cena działek budowlanych. O takich ulgach zdecydowała rada gminy, która podjęła w czerwcu uchwałę o wsparciu budownictwa mieszkaniowego pod hasłem "Dobrze wykorzystaj 500+. Działki za pół ceny".

Samorząd postawił warunki: kupujący musiał posiadać decyzję o przyznaniu świadczenia wychowawczego z programu 500+ i zobowiązać się, że nabytej ziemi nie odsprzeda przez 10 lat, może natomiast przekazać ją w tym czasie swoim dzieciom. Jedna rodzina mogła kupić z bonifikatą tyle działek, na ile dzieci otrzymuje świadczenia.

d4ksbb5

Według wójta Kurzętnika Wojciecha Dereszewskiego, zainteresowanie ofertą jest bardzo duże. Mimo że przetarg się zakończył, to do urzędu - jak mówił - nadal dzwonią z pytaniami ludzie z całej Polski. - Nie wszystkim udało się kupić działkę, bo na niektóre było po kilku chętnych. Dlatego pod koniec września ogłaszamy kolejny przetarg, który rozstrzygniemy w październiku - zapowiedział.

W ocenie wójta sprzedaż działek za pół ceny opłaca się obu stronom. Beneficjenci programu 500 plus, którzy nie muszą przeznaczyć wypłat na bieżące wydatki, mogą je zainwestować na atrakcyjnych warunkach. Natomiast gmina może zyskać nowych mieszkańców, którzy będą płacić tam podatek dochodowy. Lokalny samorząd uznał, że ze względów demograficznych takie działania są konieczne.

- Rozmawiałem dzisiaj z jedną z rodzin, które kupiły u nas działki na przetargu. Przyjechali z Krośniewic w Łódzkiem. Wzięli już dokumenty, żeby móc zaprojektować dom i uzyskać pozwolenie na budowę, bo chcą się jak najszybciej budować - mówił Dereszewski.

Działania samorządowców z Kurzętnika zostały zauważone przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Szefowa tego resortu Elżbieta Rafalska chwaliła ten pomysł podczas jednej z konferencji prasowych podsumowujących realizację programu 500+. - To są bardzo dobre praktyki. Takie samorządy, które będą w tak kreatywny sposób włączać się w nasz program, na pewno będę promować - zapowiedziała.

d4ksbb5

W ramach działającego od 1 kwietnia rządowego programu "Rodzina 500+" wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a w biedniejszych rodzinach - również na pierwsze. Wsparcie otrzymują również wszystkie dzieci w rodzinach zastępczych.

Świadczenie otrzymuje w skali kraju ponad 3 mln 600 tys. dzieci. Tylko do końca lipca rodzice i opiekunowie otrzymali ponad 7 mld na pomoc w wychowywaniu swoich pociech.

d4ksbb5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ksbb5