Rolnictwo jest priorytetem prezydencji (komunikat)

...

31.05. Warszawa - Przekazujemy treść oświadczenia rzecznika polskiej prezydencji Konrada Niklewicza:

Jarosław Kaczyński - w swojej publikacji na platformie blogowej Salon24.pl - stawia zarzut rządowi, że, (cytuję) "jak dotychczas nie uznał spraw rolniczych za ważne, a sprawy wyrównania dopłat nie wpisał jako swojego priorytetu w ramach prezydencji".

Informuję, że te stwierdzenia mijają się z prawdą. W rzeczywistości sprawy związane z rolnictwem są jednym z trzech najważniejszych priorytetów Polskiej prezydencji. I są wpisane do programu prezydencji - wystarczy go przeczytać, by o tym wiedzieć.

Już w pierwszym rozdziale, program polskiej prezydencji stwierdza: "W czasie polskiego Przewodnictwa dyskusja nad przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej wejdzie w fazę rozstrzygającą, która zostanie zakończona nie wcześniej niż w 2012 r. Zreformowana Wspólna Polityka Rolna, efektywnie wykorzystująca środki finansowe UE, powinna utrzymywać orientację na rynek, uwzględniać dobra publiczne, w tym bezpieczeństwo żywnościowe oraz wielofunkcyjny rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich. Istotnym elementem w ramach reformowanej WPR będą zwłaszcza rozstrzygnięcia dotyczące płatności bezpośrednich i wsparcia rozwoju obszarów wiejskich, ale także polityki jakości produktów rolnych".

Jeszcze więcej na ten temat można przeczytać w części szczegółowej, w której opisane są szczegółowe priorytety prezydencji, powiązane z poszczególnymi formacjami Rady Unii Europejskiej. Pisząc o planach pracy Rady ds. rolnictwa i rybołówstwa (tzw. Rada Agrifish), program polskiej prezydencji stwierdza: "Jednym z celów Prezydencji będzie określenie podstaw dla osiągnięcia porozumienia w sprawie nowego systemu płatności bezpośrednich, opartego o obiektywne, a nie o historyczne kryteria. Prezydencja będzie również pracować nad porozumieniem dotyczącym silnego II filara [wsparcie strukturalne dla obszarów wiejskich - red.] wraz ze wszystkimi jego dotychczasowymi powiązaniami z polityką spójności".

Warto zresztą pamiętać, że kwestia płatności bezpośrednich to nie jedyne elementy związane z polityką rolną, którymi chce się zająć polska Prezydencja.

W czasie naszego sześciomiesięcznego przewodnictwa w Unii, zwrócimy szczególną uwagę na potrzebę wspierania inwestycji związanych z rozwojem odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich. Polska prezydencja będzie też kontynuowała dyskusję na temat przyszłości rynku mleka i przetworów mlecznych w kontekście zniesienia systemu kwotowania produkcji mleka przewidzianego na 2015 r. Poza tym polska prezydencja będzie m.in. kontynuowała współpracę z Komisją Europejską w zakresie założeń nowej Wspólnotowej Strategii Zdrowia Roślin. Przedmiotem zainteresowania rządu w trakcie prezydencji będzie też trwała i zrównoważona gospodarka leśna i jej istotny wkład w "zieloną ekonomię".

Rzecznik prezydencji, Konrad Niklewicz

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

Źródło artykułu:PAP
dyplomacjarolnictworząd

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)