Trwa ładowanie...
d2ldurf

Rosja i USA będą współdziałać przy sprawdzaniu bezpieczeństwa swoich elektrowni atomowych

24.03. Waszyngton (PAP/ITAR-TASS) - Rosja i USA porozumiały się w sprawie współdziałania w sprawdzeniu bezpieczeństwa swoich elektrowni atomowych - poinformował w czwartek w...

d2ldurf
d2ldurf

24.03. Waszyngton (PAP/ITAR-TASS) - Rosja i USA porozumiały się w sprawie współdziałania w sprawdzeniu bezpieczeństwa swoich elektrowni atomowych - poinformował w czwartek w Waszyngtonie dyrektor "Rosatomu" Siergiej Kirijenko.

"Dzisiaj głównym wydarzeniem w dziedzinie energetyki atomowej jest tragedia w Japonii i naszym głównym zadaniem powinno być okazanie pomocy japońskim kolegom. Jakie lekcje powinniśmy wyciągnąć z tej tragedii? Według nas chodzi o to, aby podstawowym warunkiem rozwoju energetyki atomowej była absolutna konieczność informowania i gwarancji pełnego bezpieczeństwa obywateli. (....) Działania nie mogą mieć charakteru indywidualnych zamierzeń podejmowanych jedynie przez tę, czy inną stronę" - uważa Kirijenko.

Jak podkreślił szef "Rosatomu", "energetyka atomowa to rynek globalny i kwestie bezpieczeństwa noszą charakter globalny. Zauważył, że takie kraje jak USA i Rosja ponoszą szczególną odpowiedzialność, gdyż to one zapoczątkowały energetykę jądrową i to one posiadają największe elektrownie atomowe.

"Nasza odpowiedzialność polega nie tylko na tym, aby dać odpowiedzi na wynikłe problemy u siebie w kraju, ale i by przygotować odpowiedzi, które przydadzą się całej światowej energetyce jądrowej" - powiedział.

d2ldurf

Kirijenko uważa, że takie odpowiedzi powinny być udzielone w "trzech czasowych horyzontach". "Po pierwsze - krótkoterminowe, natychmiastowe działania". Poinformował, że w USA i Rosji podjęto decyzję o przeprowadzeniu w elektrowniach jądrowych testów wytrzymałości (ang.stess tests).

"Wczoraj porozumieliśmy się o wspólnym działaniu w tej kwestii. Przewiduje ono udział ekspertów i specjalistów obydwu stron we wzajemnych kontrolach" - dodał.

Mówiąc o średniookresowej perspektywie podkreślił, że po sprawie elektrowni atomowej Fukushima w Japonii, gdzie doszło do pożaru i wycieku wskutek trzęsienia ziemi, należy zmienić logikę probabilistycznego podejścia do planowania elektrowni jądrowych, gdyż zdarzają się także i mało prawdopodobne sytuacje, gdy dochodzi jednocześnie do trzęsienia ziemi i tsunami i wtedy siłownie powinny gwarantować bezpieczeństwo ludności.

W długookresowym horyzoncie powinno się przejść na nową platformę technologiczną i planowanie nowej generacji reaktorów - zauważył szef rosyjskiego "Rosatomu". (PAP)

jo/ ro/ ana/

d2ldurf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ldurf