Trwa ładowanie...

Rosjanie skreślają Gdańsk

Gdański Naftoport wypadł z listy portów, którą służą do tranzytu rosyjskiej ropy - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Rosyjski Transnieft, państwowy monopolista zajmujący się transportem surowca, woli wysyłać ropę do nowego portu przeładunkowego nad Oceanem Spokojnym.

Rosjanie skreślają GdańskŹródło: AFP, fot: Liberty Maritime Corp.
d2dqkle
d2dqkle

Wczoraj oficjalnie otworzył go premier Władimir Putin. Gazeta wyjaśnia, że Rosja realizuje w ten sposób plan uniezależnienia się w eksporcie swej ropy od krajów tranzytowych.

Dziennik ostrzega, że Polska, która sprowadza 90 procent surowca odnogą rurociągu Przyjaźń, może niedługo odczuć skutki tej polityki.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" Przyjaźń to główna droga dostaw ropy z Rosji. Teraz Rosjanie planują wysyłać ropę statkami z własnych portów, a spór z Ukrainą o tranzyt surowca, ma pokazać słuszność tej strategii.

Nowy terminal naftowy znajduje się koło Władywostoku, z niego statkami będzie można transportować ropę przez Ocean Spokojny do odbiorców w różnych częściach świata. Choć do terminalu surowiec musi dotrzeć koleją, bo do najbliższego rurociągu jest 4 tysiące kilometrów, to tą drogą w pierwszym kwartale 2010 roku, rosyjskie firmy przetransportują ponad 3 miliony ton ropy.

"Rzeczpospolita" pisze, że w tym czasie Rosjanie nie będą w ogóle transportowali swojej ropy przez gdański Naftoport. Straci na tym między innymi polska firma PERN Przyjaźń, czerpiąca dochody z tranzytu ropy przez Polskę do naszych rafinerii oraz do niemieckich zakładów.

d2dqkle
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dqkle