Trwa ładowanie...
dgdhw2q

Rosną szanse na odbicie cen ropy m.in. dzięki spotkaniu w Doha

Warszawa, 16.02.2016 (ISBnews/ Superfund TFI) - W ubiegłym tygodniu notowania europejskiej ropy naftowej Brent otarły się o techniczne i psychologiczne wsparcie w okolicach 30 USD za baryłkę, natomiast cena amerykańskiej ropy naftowej West Texas Intermediate zniżkowała do rejonu 26-27 USD za baryłkę, wyznaczając tym samym nowe kilkunastoletnie minimum.

Share
dgdhw2q

Ostatnie kilka sesji na rynku "czarnego złota" przynosi jednak przewagę optymistów na rynku ropy naftowej i, co za tym idzie, odbicie notowań tego surowca w górę. Częściowo jest to efekt odreagowania po wcześniejszych dynamicznych spadkach. Pojawił się jednak także dodatkowy czynnik sprzyjający stronie popytowej - zwiększone szanse na interwencję na rynku ropy naftowej.

Dzisiaj w stolicy Kataru, Doha, odbędzie się spotkanie przedstawicieli krajów produkujących ropę naftową. W spotkaniu mają uczestniczyć m.in. minister ds. ropy naftowej Arabii Saudyjskiej, Ali Al-Naimi, a także jego rosyjski odpowiednik Aleksander Nowak. Swój udział zapowiedzieli też wysocy oficjele z kilku innych krajów należących do kartelu OPEC - wśród nich jest minister ds. ropy naftowej Wenezueli, Eulogio del Pino, który w ostatnich tygodniach odwiedzał różne kraje produkujące tej surowiec, nawołując do zamrożenia poziomów wydobycia.

Spotkanie w Doha owiane jest aurą tajemnicy - jeszcze kilka dni temu nie było wiadomo, że w ogóle się odbędzie, a do tej pory nie jest znana dokładna agenda spotkania. Inwestorzy na rynku ropy naftowej nie mają jednak wątpliwości, że na tapecie będzie przede wszystkim obecna trudna sytuacja na globalnym rynku ropy naftowej i możliwe sposoby na wyjście z niej. Prawdopodobnie omawiana będzie kwestia ewentualnego solidarnego cięcia wydobycia ropy naftowej przez producentów tego surowca.

Spotkanie w stolicy Kataru to sygnał, że kraje wydobywające ropę naftową są gotowe do wspólnych działań. Może to oznaczać, że cięcie produkcji jest bardziej prawdopodobne - jednak z pewnością takie działania nie będą proste do zaimplementowania.

Paweł Grubiak - członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

(ISBnews/ Superfund TFI)

dgdhw2q

Podziel się opinią

Share
dgdhw2q
dgdhw2q