Rośnie konkurencja na rynku internetu CDMA

Oficjalnie potwierdzone zostały informacje, że spółka Polkomtel - operator sieci Plus - wykupiła spółkę Nordisk za 11,795 mln złotych. Plus zyskał tym samym częstotliwość, na której zamierza dostarczać internet w technologii CDMA. Czy spółka ma szansę dogonić prekursora tej technologii w Polsce - sieć Orange?

Rośnie konkurencja na rynku internetu CDMA
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Wydaje się, że wiadomość o planach Plusa najbardziej ucieszy klientów. Wzrost konkurencyjności na rynku w dostarczaniu bezprzewodowego internetu CDMA może spowodować spadek cen tej usługi. Najważniejsze jest jednak, że obu operatorów skupia się na klientach, którzy do tej pory nie mieli możliwości korzystania z szerokopasmowego internetu. Plus, dzięki inwestycji w zakup Nordisk, zyskał już struktury bazowe pokrywające zasięgiem ok. 42 proc. populacji kraju.

_ Posiadane przez tę firmę częstotliwości w technologii CDMA umożliwiają świadczenie usług z zakresu mobilnego Internetu - zwłaszcza w terenach słabo zurbanizowanych - oraz usług dyspozytorskich dla rozmaitych służb ratunkowych czy komunalnych _- uzasadnia zakup firmy Nordisk Adam Suchenek, rzecznik prasowy sieci Plus.

Sieć Orange z powodzeniem wprowadziła usługę na początku roku i zasięgiem CDMA objęła już ponad 70 proc. powierzchni kraju.
_ Do końca 2009 roku w zasięgu CDMA będzie ponad 90 proc. _ - deklaruje Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Grupy TP. _ W połączeniu z siecią 3G, daje to Orange najlepszy zasięg szybkiego, mobilnego netu w kraju. Plus nie chce być gorszy i aby dalej móc chwalić się, co najmniej podobnym zasięgiem jak my, musi trochę podgonić _- dodaje Jabczyński.

Choć Plus ma sporo do nadrobienia w budowaniu struktury CDMA, to nie zamierza odpuścić rywalizacji. Na razie Adam Suchenek, rzecznik prasowy Plusa odmawia komentarzy w sprawie planowanych inwestycji czy terminu uruchomienia usługi.
_ Naszym zadaniem jest wyprzedzać konkurencję, a nie dać się wyprzedzić _ - ucina Suchenek.

Inaczej do rywalizacji na rynku podchodzi operator Orange i dostrzega w niej przede wszystkim wzrost zasięgu oraz korzyści dla klientów.
_ Taka rywalizacja jest bardzo dobra, bo korzystają na tym wszyscy klienci. Tym bardziej, że chodzi o mieszkańców wsi i miasteczek, gdzie dostęp do Internetu bywa towarem równie deficytowym, jak częstotliwość, po której jest dostarczany _ - komentuje Wojciech Jabczyński z TP.

Warto zwrócić uwagę, że Orange jako jedyny operator oferuje w tej chwili bezprzewodowy internet łączący w sobie technologie GSM i 3G (UMTS, HSDPA) oraz CDMA.
Największym atutem technologii CDMA jest pokrycie obszarów, na których dotąd brakowało możliwości podłączenia internetu stacjonarnego, a tym bardziej mobilnego. Najwięcej korzystają na tym mieszkańcy terenów wiejskich oraz słabo zurabanizowanych. W praktyce oznacza to ograniczanie tzw. wykluczenia cyfrowego społeczeństwa.

Technologia CDMA umożliwia maksymalny transfer z prędkością 3,1 Mb/s (pobieranych danych) oraz 1,8 Mb/s (wysyłanych danych). Rzeczywista prędkość internetu, jaką mogą osiągnąć klienci to 1 Mb/s.

Kamil Jakubczak, Wirtualna Polska

telefoniaorangeinternet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)