Rosyjski bank stracił płynność. EBC: Prawdopodobnie upadnie
Sberbank Europe jest zagrożony upadkiem w wyniku pogorszenia jego płynności - podał w komunikacie Europejski Bank Centralny (EBC). Właścicielem Sberbank Europe jest SberBank, jeden z największych rosyjskich banków, nad którym kontrolę sprawuje państwo.
Po tym jak w czwartek Rosja zaatakowała Ukrainę, rosyjski SberBank został objęty sankcjami przez USA, ograniczającymi możliwość rozliczania transakcji w dolarze.
W weekend do sankcji przyłączyła się Unia Europejska, która w porozumieniu z Kanadą i Wielką Brytanią, odcięła rosyjskiej banki od międzynarowego systemu SWIFT, który umożliwia rozliczenie transakcji między bankami.
Bank zagrożony upadłością
To wszystko doprowadziło do tego, że - jak ocenia Europejski Bank Centralny - "Sberbank Europe AG i jego dwie spółki zależne, Sberbank w Chorwacji i Sberbank banka w Słowenii, upadają lub są zagrożone upadłością z powodu pogorszenia ich sytuacji płynnościowej" - podał EBC w komunikacie.
Jak informuje EBC, rosyjskie banki "doświadczyły znacznych odływów depozytów, co doprowadził do pogorszenia sytuacji płynnościowej". Zdaninem EBC bank nie będzie w stanie spłacać długów i innych zobowiązań w terminie.
Co na temat ataku na Ukrainę sądzą Rosjanie? Sonda uliczna w Moskwie
W 2020 roku aktywa Sberbank Europe wynosiły 12,9 mld euro. Aktywa całego SberBanku to ok. 250 mld euro.
Kurs rubla ostro w dół
Po zaostrzeniu sankcji wobec Rosji w poniedziałek kurs rosyjskiego rubla spada do rekordowo niskich poziomów jeszcze przed rozpoczęciem handlu na głównych giełdach świata. W godzinach porannych za jednego dolara trzeba zapłacić ponad 119 rubli, a niektóre banki sprzedają je jeszcze drożej. Dolar umacnia się wobec niemal wszystkich innych walut po ogłoszeniu nowych sankcji na Rosję w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę.
Unia Europejska i USA w ramach kolejnego pakietu sankcji zamrożą rezerwy walutowe Banku Rosji denominowane w euro i dolarze. Ponadto unijni liderzy zgodzili się, aby odciąć Rosję od systemu SWIFT.