Trwa ładowanie...

Rozliczenie roczne e-PIT z błędami. Kwoty podatku mogą się zmieniać z dnia na dzień

System Twój e-PIT roi się od błędów i niedoróbek, a wpisana do rozliczenia wysokość podatku do zapłacenia może zmieniać się z dnia na dzień - ostrzega "Gazeta Wyborcza". Ministerstwo Finansów mówi, że usługa jest bezpieczna, ale łata luki w systemie.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Rozliczenie roczne e-PIT z błędami. Kwoty podatku mogą się zmieniać z dnia na dzieńŹródło: East News
d3mf2uc
d3mf2uc

Z relacji czytelników gazety wynika, że bywają sytuacje, że wpisana przez fiskusa do e-PIT-u kwota podatku do zapłacenia nie jest stała i zmienia się przy kolejnych logowaniach do usługi. Z taką sytuacją spotkała się nawet dziennikarka "Gazety Wyborczej".

"Wyborcza" pisze, że może to wynikać z problemów, jakie usługa Ministerstwa Finansów ma z uwzględnianiem podwyższonych kosztów uzyskania przychodu w przypadku twórców.

Jeden z czytelników zauważył, że nie zgadzają się dane z PIT-ów, które otrzymał od pracodawców, dlatego wstrzymał się z rozliczeniem w pierwszym dniu działania usługi.

d3mf2uc

Kolejnym problemem jest fakt, że system e-PIT czasem nie uwzględnia wszystkich źródeł dochodów. To może z kolei wynikać z zaniedbania firm, które deklaracje przesłały po terminie.

Ministerstwo Finansów przyznaje, że otrzymało jednostkowe sygnały o takich sytuacjach i zapewnia, że błędy zostały już skorygowane. Resort podkreśla, że w każdej sytuacji podatnik ma możliwość poprawienia swojego zeznania, a wszelkie uwagi można zgłaszać mailowo na info.epit@mf.gov.pl.

Resort Teresy Czerwińskiej wprowadził już część poprawek uniemożliwiających dostęp do rozliczenia rocznego przez osoby niepowołane. Jak alarmowali eksperci, media i prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, do e-PIT-u pracownika zajrzeć mogli z łatwością pracodawcy, księgowi, a nawet pracownicy działów HR.

Wystarczyło znać numer PESEL, kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017 oraz kwotę przychodu z PIT-11. Takie danymi dysponują firmy zatrudniające pracowników na etat.

W tej sytuacji istniało ryzyko, że pracownicy byłej firmy danego pracownika z ciekawości poznają szczegółowe informacje o jego zarobkach u nowego pracodawcy. Można było także poznać zarobki małżonka w przypadku wspólnego rozliczenia.

d3mf2uc

Teraz przy logowaniu trzeba jeszcze podać kwotę nadpłaty albo podatku do zapłaty za 2017 rok. MF planuje też wprowadzenie opcji profilu zaufanego jako jedynego sposobu logowania do Twojego e-PIT-u.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3mf2uc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mf2uc