Trwa ładowanie...
d1wf4i0
finanse

Rozmowy w sprawie planu ratunkowego będą kontynuowane - Biały Dom

26.9.Waszyngton (PAP/Reuters,AFP) - Prezydent USA i przywódcy
Kongresu postanowili kontynuować rozmowy zmierzające do
przezwyciężenia różnic dotyczących planu stabilizacji...

Share
d1wf4i0

26.9.Waszyngton (PAP/Reuters,AFP) - Prezydent USA i przywódcy Kongresu postanowili kontynuować rozmowy zmierzające do przezwyciężenia różnic dotyczących planu stabilizacji sektora finansowego - oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Dana Perino, po czwartkowym spotkaniu prezydenta Busha z demokratycznymi przywódcami Kongresu.

W spotkaniu uczestniczyli także dwaj pretendenci do prezydentury, republikanin John McCain i demokrata Barack Obama.

"Istnieje oczywiste poczucie pilności oraz zgoda co do potrzeby stabilizacji rynków finansowych i zapobieżenia aby olbrzymi kryzys finansowy nie dotknął każdego Amerykanina" - powiedziała Perino.

d1wf4i0

Dodała, że prace nad projektem ustawy będą prowadzone "tak szybko jak to będzie możliwe".

Obama, który udzielił wywiadu telewizji CNN, wyraził nadzieję, że porozumienie między Białym Domem i Kongresem zostanie w końcu osiągnięte, chociaż "jest jeszcze trochę pracy do wykonania".

Plan administracji przewiduje przeznaczenie na pomoc dla sektora finansowego sumy 700 mld dol. Pomoc ma polegać na przejęciu złych ("toksycznych") kredytów udzielonych niewypłacalnym klientom.

Według doradcy Białego Domu Eda Gillespie "jesteśmy bliżej porozumienia".

d1wf4i0

Jednak przewodniczący komisji bankowej Senatu, Christopher Dodd ocenił po spotkaniu, że potrzeba będzie jeszcze trochę czasu na osiągnięcie porozumienia i prace przeciągną się poza piątek, kiedy miały się zakończyć.

Przed spotkaniem prezydent George W. Bush oświadczył dziennikarzom, że ma nadzieję na "bardzo szybkie" osiągnięcie porozumienia.

"Wszyscy z nas przy stole... wiedzą, że musimy coś uczynić tak szybko jak to będzie możliwe" - powiedział Bush dziennikarzom. "Jesteśmy w poważnym kryzysie gospodarczym" - dodał.

Kilka godzin wcześniej poinformowano, że w Kongresie osiągnięto wstępne porozumienie w sprawie planu rządowego przewidującego przeznaczenie 700 mld dol. pomocy dla upadających banków i innych instytucji finansowych.

Kongresmani wprowadzili do niego jednak istotne zmiany. Według anonimowych źródeł, porozumienie przewiduje, że rząd otrzyma natychmiast jedynie 250 mld dol. i dodatkowo 100 mld, jeśli zaświadczy, że suma ta jest niezbędna. Pozostałe 350 mld dol. mogą zostać zablokowane, jeśli Kongres uzna dalsze wydatki za nieskuteczne. (PAP)

jm/ jtt/

d1wf4i0

Podziel się opinią

Share
d1wf4i0
d1wf4i0