Rozmowy ws. emerytur mundurowych przerwane na czas kampanii
Rozmowy ws. reformy emerytur mundurowych zostały przerwane na czas kampanii wyborczej - zdecydował we wtorek rządowo-związkowy zespół pracujący nad tymi zmianami. Reforma ma prowadzić m.in. do wydłużenia aktywności zawodowej policjantów oraz żołnierzy.
30.08.2011 | aktual.: 30.08.2011 21:05
"Mając na względzie wybory parlamentarne, strony postanowiły zawiesić rozmowy na czas kampanii wyborczej. Strony uznały, że rozmowy weszły w fazę dopracowywania szczegółowych rozwiązań, dlatego nie mogą być prowadzone pod presją wydarzeń politycznych" - głosi wspólny komunikat zespołu.
Nad szczegółami założeń do reformy od grudnia 2010 roku pracuje zespół pod kierownictwem szefa doradców premiera Michała Boniego. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele MSWiA, MON a także Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Zrzesza ona związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa.
Jak dotąd strony porozumiały się co do tego, że nowe zasady mają objąć osoby wstępujące do służby. Pozostałe będą mogły wybrać między starym a nowym systemem.
Strony porozumiały się także co do wydłużenia wieku emerytalnego. Funkcjonariusze mają nabywać prawo do emerytury po 25 latach służby, a nie tak jak dziś po 15 latach.
"Pozostałe kwestie pozostały do rozstrzygnięcia w dalszych negocjacjach po wyborach również w zespole rządowo-związkowym. Chodzi o ustalenie kryterium wieku, a także kwestie bardziej szczegółowe m.in. system orzecznictwa czy motywacyjny" - powiedział po posiedzeniu zespołu przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda.
Strona rządowa wcześniej zaproponowała, aby nowo wstępujący do służby nabywali uprawnienia emerytalne po przepracowaniu 25 lat i po ukończeniu 55. roku życia. Związkowcy nie zgadzają się jednak z tą propozycją. Są w stanie zaakceptować wariant - 25 lat służby i po ukończenie 50 roku życia.
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych chce także, by w nowym systemie emerytalnym po 25 latach służby podstawa wymiaru emerytury wynosiła co najmniej 60 proc. ostatniej pensji i wzrastała za każdy kolejny rok służby o 3 proc. aż do 85 proc.
Obecnie emerytura mundurowa zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.
Rocznie emerytury mundurowe dla 280 tys. osób (w tym 190 tys. funkcjonariuszy podległych MSWiA) kosztują budżet państwa około 12 mld zł. Średnia emerytura mundurowa wynosi ok. 2,7 tys. złotych.
Od lat pojawiają się głosy, że przywileje emerytalne służb mundurowych wymagają przebudowy, ponieważ często np. policjanci przechodząc na emeryturę po 15 latach, zatrudniają się np. w firmach ochroniarskich. Ponadto krytykowano, że przywileje dotyczą zarówno funkcjonariuszy operacyjnych, np. antyterrorystów, którzy narażeni są na stres, ale również tych, którzy większość czasu pracują za biurkiem.
Prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy mają funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.