Trwa ładowanie...

Rozpoczęła się pikieta związkowców służb mundurowych

Związkowcy domagają się, by podwyżki w
2012 r. objęły, nie tylko policjantów i żołnierzy, ale też pozostałych funkcjonariuszy.

Rozpoczęła się pikieta związkowców służb mundurowychŹródło: sxc.hu
d2nuvpw
d2nuvpw

Przed Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim w Warszawie rozpoczęła się w czwartek pikieta Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Związkowcy domagają się, by podwyżki w 2012 r. objęły, nie tylko policjantów i żołnierzy, ale też pozostałych funkcjonariuszy.

Na placu Bankowym zebrało się kilkaset osób. Niektórzy trzymają w rękach flagi z logo Solidarności, a także poszczególnych organizacji związkowych. Protestujący używają gwizdków i syren.

Pikietujący zablokowali główną bramę wjazdową do urzędu. Ruch kołowy oraz komunikacji miejskiej na placu odbywa się bez utrudnień.

To kolejny etap akcji protestacyjnej służb mundurowych. 19 grudnia Federacja powołała ogólnopolski komitet protestacyjny. Była to reakcja na expose premiera Donalda Tuska, który zapowiedział podwyżki uposażeń tylko dla żołnierzy i policjantów - mniej więcej po 300 zł brutto, od 1 lipca 2012 roku.

d2nuvpw

Około godz. 14.15 przed bramą urzędu wojewódzkiego zaplanowana jest konferencja prasowa przewodniczących związków wchodzących w skład Federacji: strażników granicznych, strażaków, funkcjonariuszy więziennictwa, a także policjantów.

Mundurowi mają pikietować w czwartek także w pozostałych miastach-organizatorach Euro 2012: w Gdańsku, Poznaniu i we Wrocławiu. Protesty mają się zakończyć wręczeniem petycji wojewodom.

Przed świętami Bożego Narodzenia - na znak protestu - oflagowane zostały jednostki i posterunki poszczególnych formacji. 5 stycznia w wielu miejscach w kraju w samo południe na kilka minut włączono syreny i sygnalizację świetlną w pojazdach służbowych. 10 stycznia funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili tzw. strajk włoski na lotnisku w Warszawie oraz na przejściach granicznych z Ukrainą w Dorohusku i w Medyce. Protest polegał na skrupulatnej kontroli podróżnych.

Federacja zapowiada, że jeśli te działania nie przyniosą oczekiwanego efektu, 17 stycznia zapadną decyzje o dalszych formach protestu. Akcje protestacyjne poparli związkowi celnicy.

d2nuvpw

Spotkanie ze związkowcami służb mundurowych w MSW w sprawie podwyżek zaplanowane jest na 18 stycznia. Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki zapowiedział, że podczas analizy budżetów podległych mu służb spróbuje poszukać pieniędzy na ewentualne podwyżki dla pograniczników i strażaków.

Przepisy zabraniają funkcjonariuszom służb mundurowych strajkowania. Mogą jednak oni podejmować akcje protestacyjne w innych formach, np. oflagować komendy i posterunki, prowadzić tzw. strajk włoski czy też uczestniczyć w pikietach.

Na podwyżki dla policjantów w 2012 roku w projekcie budżetu zarezerwowano ponad 200 mln zł.

d2nuvpw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nuvpw