Trwa ładowanie...
d32tuy5

RPP może zdecydować się na obniżkę stóp proc. w XI - Goettig, Rada Gospodarcza

29.08. Warszawa (PAP) - Jeśli dane makroekonomiczne potwierdzą znaczące wyhamowanie wzrostu gospodarczego w Polsce, a inflacja będzie dalej się obniżać, RPP może zdecydować się na...
Share
d32tuy5

29.08. Warszawa (PAP) - Jeśli dane makroekonomiczne potwierdzą znaczące wyhamowanie wzrostu gospodarczego w Polsce, a inflacja będzie dalej się obniżać, RPP może zdecydować się na obniżkę stóp proc. już w listopadzie, przy okazji publikacji najnowszej projekcji NBP - ocenia Maja Goettig, członek Rady Gospodarczej przy premierze.

"Pomimo wyższej od oczekiwań inflacji na Węgrzech w lipcu, znacząco powyżej celu banku centralnego na poziomie 3,0 proc., słabe dane z realnej gospodarki przeważyły szalę na stronę +gołębi+ w banku centralnym Węgier. Ostatnie dane o PKB pokazały, że tamtejsza gospodarka wpadła w drugim kwartale w recesję, drugą w ciągu czterech lat. To znacząco różna sytuacja od tej w Polsce, gdzie PKB w tym roku ma szanse wzrosnąć przynajmniej o 2,5 proc." - napisała Goettig w środowym biuletynie Rady.

We wtorek bank centralny Węgier obniżył główną stopę procentową o 25 pb do 6,75 proc.

d32tuy5

"Jednak polska gospodarka też zwalnia, a prezes NBP Marek Belka, potwierdził wczoraj, że nastawienie krajowej RPP się zmieniło i teraz Rada bardziej myśli o perspektywie obniżek stóp niż ich podwyżek, czym potwierdził oczekiwania ekonomistów na zbliżające się wielkimi krokami luzowanie polityki pieniężnej" - dodała Goettig.

"Pozostaje pytanie o termin pierwszej obniżki stóp: niewykluczone, że jeśli dane makro potwierdzą znaczące wyhamowanie wzrostu gospodarczego, a inflacja będzie dalej się obniżać, na taki ruch Rada zdecyduje się już w listopadzie, przy okazji publikacji najnowszej projekcji inflacji" - ocenia ekonomistka.(PAP)

jba/ jtt/

d32tuy5

Podziel się opinią

Share
d32tuy5
d32tuy5