RPP nadal nastawiona neutralnie

25.11. Warszawa (PAP) - RPP na listopadowym posiedzeniu utrzymała nieformalne neutralne nastawienie w polityce pieniężnej, które przyjęła miesiąc wcześniej - wynika z komunikatu po...

25.11. Warszawa (PAP) - RPP na listopadowym posiedzeniu utrzymała nieformalne neutralne nastawienie w polityce pieniężnej, które przyjęła miesiąc wcześniej - wynika z komunikatu po posiedzeniu RPP.

Rada Polityki Pieniężnej na listopadowym posiedzeniu postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W komunikacie podtrzymała ocenę, którą sformułowała w październiku, że prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej lub powyżej celu inflacyjnego jest zbliżone. Rynek odczytuje to jako informację o neutralnym nastawieniu Rady w polityce pieniężnej.

"Rada ocenia prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej lub powyżej celu inflacyjnego za zbliżone. W ocenie Rady, poprawa globalnej koniunktury i dokonane złagodzenie polityki pieniężnej sprzyjają powrotowi gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu. Decyzje Rady w nadchodzących miesiącach będą uwzględniać napływające informacje dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji, sytuacji na rynkach finansowych w Polsce i na świecie, sektora finansów publicznych oraz kształtowania się kursu złotego" - napisano w komunikacie.

Jak głosi dokument, w ocenie Rady, w najbliższym okresie roczny wskaźnik CPI może przejściowo wzrosnąć ze względu na dodatni efekt bazy związany z silnym spadkiem cen paliw pod koniec 2008 r.

"W kolejnych kwartałach oczekiwane jest jednak istotne obniżenie rocznego wskaźnika CPI, do czego przyczynią się przede wszystkim ujemne efekty bazy związane z silnym wzrostem cen administrowanych i cen żywności na początku 2009 r." - napisano.

"W kierunku obniżenia inflacji będą oddziaływać także: niska presja popytowa, ograniczenie tempa wzrostu kosztów pracy oraz dotychczasowa aprecjacja złotego. Spadek inflacji w 2010 r. może być natomiast ograniczany przez wzrost cen surowców na rynkach światowych oraz podwyżki podatków i cen administrowanych" - dodano.

Jak zaznacza RPP, ostatnie informacje dotyczące polskiej gospodarki, w tym dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, a także dane o wynikach finansowych przedsiębiorstw wskazują na poprawę aktywności gospodarczej w III kw. br.

"Utrzymuje się jednak niekorzystna sytuacja na rynku pracy, w szczególności nadal rośnie bezrobocie. W dalszym ciągu zmniejsza się akcja kredytowa w sektorze przedsiębiorstw oraz utrzymuje się niski wzrost kredytu dla sektora gospodarstw domowych" - napisano w dokumencie.(PAP)

jba/ ana/

Źródło artykułu:PAP
stopyfinansebanki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)