RPP nie podała nastawienia; omawiała czynniki proinflacyjne - komunikat po RPP. (aktl)
...
"dochodzi wypowiedź prezesa NBP" #
30.06. Warszawa (PAP) - W pierwszym posiedzeniu z nowym prezesem NBP Markiem Belką w komunikacie po posiedzeniu zniknęło zdanie, które wskazywało na nieformalne nastawienie Rady, a RPP napisała jedynie, że omawiała czynniki działające proinflacyjnie.
"Rada przeprowadziła dyskusję nad czynnikami, które w średnim okresie mogą wzmacniać presję inflacyjną" - napisano w komunikacie.
"W tekście jest zdanie, które brzmi 'Rada przeprowadziła dyskusję nad czynnikami, które w średnim okresie mogą wzmacniać presję inflacyjną'. Oznacza to, że dyskutowaliśmy nad tymi czynnikami, które mogą w horyzoncie polityki pieniężnej nasilić tendencje inflacyjne, gdyż takie czynniki istnieją" - powiedział prezes NBP Marek Belka.
"Nie sądzę, aby istnienie zdania było niezbędnym elementem komunikatu. Zmiana wiąże się z przyjściem nowego prezesa, który woli komunikować się z rynkiem w inny sposób" - dodał.
WZROST STABILIZUJE SIĘ; SĄ ZAGROŻENIA
RPP podała, że dane z gospodarki wskazują na stabilizację tempa wzrostu, jednak są zagrożenia dla stabilnego rozwoju.
"Dane dotyczące polskiej gospodarki wskazują na stabilizację tempa wzrostu gospodarczego. Utrzymuje się wyraźny wzrost produkcji przemysłowej. Po silnym spadku na początku roku stopniowo rośnie także produkcja w budownictwie. W maju wzrosła również sprzedaż detaliczna. Wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw (po raz pierwszy od stycznia 2009 r. także w ujęciu rocznym) oraz stabilizacja stopy bezrobocia (po usunięciu czynników sezonowych) w maju br. sygnalizują stopniową poprawę sytuacji na rynku pracy. Jednocześnie w maju br. trzeci miesiąc z rzędu wzrosły (w ujęciu rocznym) realne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw" - napisano.
"Tempo wzrostu kredytów dla gospodarstw domowych ustabilizowało się na umiarkowanym poziomie. Aktywność inwestycyjna przedsiębiorstw jest nadal ograniczona i w najbliższych kwartałach najprawdopodobniej taka pozostanie, zwłaszcza, że wykorzystanie mocy produkcyjnych w przedsiębiorstwach, mimo wzrostu, jest wciąż niskie. Brak jest ożywienia akcji kredytowej w sektorze przedsiębiorstw, co jest charakterystyczne przy niskiej aktywności inwestycyjnej i dobrej sytuacji finansowej, w tym płynnościowej, przedsiębiorstw" - dodano.
INFLACJA SPADA DZIĘKI BAZIE
RPP napisała, że w kierunku spadku inflacji działa efekt bazy.
"W maju 2010 r. roczna inflacja CPI ponownie się obniżyła (do 2,2%), kształtując się poniżej celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5%. Spadek inflacji CPI był głównie związany z obniżeniem się inflacji bazowej. W kierunku dalszego spadku inflacji w najbliższym okresie oddziaływać będą ujemne efekty bazy związane z silnym wzrostem cen wyrobów akcyzowych w 2009 r." - napisała RPP w komunikacie. (PAP)
map/ gor/