RPP ocenia, że w kolejnych kwartałach możliwa jest stabilizacja stóp - minutes
20.10. Warszawa (PAP) - RPP ocenia, że przy obecnie oczekiwanym scenariuszu makro możliwa jest stabilizacja stóp na obecnym poziomie w kolejnych kwartałach - wynika z zapisu...
20.10. Warszawa (PAP) - RPP ocenia, że przy obecnie oczekiwanym scenariuszu makro możliwa jest stabilizacja stóp na obecnym poziomie w kolejnych kwartałach - wynika z zapisu dyskusji na październikowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Część członków Rady uważa, że w kolejnych kwartałach prawdopodobieństwo podwyżek stóp jest większe niż obniżek. Inni członkowie wskazywali, że ewentualne istotne spowolnienie tempa wzrostu PKB w Polsce może uzasadniać obniżenie stóp procentowych NBP w pewnej perspektywie.
"Dyskutując na temat kierunku przyszłej polityki pieniężnej, Rada była zdania, że przy obecnie oczekiwanym scenariuszu makroekonomicznym zakładającym pewne spowolnienie wzrostu gospodarczego i jednoczesne stopniowe obniżenie się inflacji, możliwa jest stabilizacja stóp procentowych na obecnym poziomie w kolejnych kwartałach. Wskazywano, że stabilizacja parametrów polityki pieniężnej sprzyja, szczególnie w warunkach podwyższonej niepewności, utrzymaniu stabilności makroekonomicznej" - napisano w opisie dyskusji na październikowym posiedzeniu.
"Część członków Rady była jednocześnie zdania, że w kolejnych kwartałach prawdopodobieństwo podwyżek stóp jest większe niż obniżek, szczególnie jeśli inflacja - na skutek osłabienia się kursu złotego wywołanego przez napięcia na międzynarodowych rynkach finansowych - będzie się utrzymywała powyżej celu inflacyjnego dłużej niż się obecnie oczekuje. Niektórzy członkowie Rady wskazywali, że ewentualne istotne spowolnienie tempa wzrostu PKB w Polsce w reakcji na znaczące wyhamowanie aktywności gospodarczej za granicą, może - w sytuacji oczekiwanego obniżania się inflacji - uzasadniać obniżenie stóp procentowych NBP w pewnej perspektywie" - dodano.
Na październikowym posiedzeniu wskazywano że głównym czynnikiem ryzyka dla CPI jest wpływ sytuacji na rynkach międzynarodowych na kurs złotego.
"Dyskutując na temat poziomu stóp procentowych NBP, Rada uznała, że powinny one pozostać niezmienione. W uzasadnieniu tej decyzji zwracano uwagę na oczekiwane obniżenie się inflacji w polskiej gospodarce, zwłaszcza w warunkach pogarszających się perspektyw wzrostu gospodarczego na świecie i w konsekwencji w Polsce. Jednocześnie wskazywano, że głównym czynnikiem ryzyka dla stabilności cen w Polsce jest obecnie wpływ niestabilnej sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych na kształtowanie się kursu złotego" - napisano w minutes.
"Niektórzy członkowie Rady podkreślali przy tym, że stopy procentowe NBP mogą być obecnie utrzymywane na niższym poziomie niż byłoby to uzasadnione w warunkach sprzed okresu globalnego kryzysu finansowego. Ich zdaniem, wynika to z jednej strony z występowania zwiększonych na skutek kryzysu frykcji na rynkach finansowych, a z drugiej strony z prawdopodobnego zmniejszenia się tempa wzrostu produktywności czynników wytwórczych prowadzącego do obniżenia się naturalnej stopy procentowej" - dodano.
Rada na posiedzeniu 5 października pozostawiła podstawowe stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 4,50 proc., stopa lombardowa 6,00 proc., stopa depozytowa 3,00 proc., stopa redyskonta weksli 4,75 proc. (PAP)
fdu/ ana/