Trwa ładowanie...

RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe
o 25 punktów bazowych; referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 3,75 proc. w
skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowychŹródło: Thinkstockphotos
d334ufj
d334ufj

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami. Wszyscy z 21 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów uważali, że na lutowym posiedzeniu decyzyjnym Rada obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych.

Zdaniem większości ekonomistów w marcu dojdzie do kolejnej obniżki stóp o 25 punktów bazowych. Z ankiety PAP wynika także, że na koniec 2013 roku główna stopa NBP wynosić będzie 3,50 proc.

Luty jest czwartym miesiącem z rzędu, kiedy Rada decyduje się na obniżenie stóp. Począwszy od listopada ubiegłego roku Rada obniżyła stopy łącznie o 100 pb.

Środowa decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP w skali rocznej będzie wynosić od czwartku 3,75 proc., stopa lombardowa 5,25 proc., depozytowa 2,25 proc., zaś redyskonta weksli 4,00 proc.

d334ufj

Belka: w marcu możliwe obniżenie lub utrzymanie stóp procentowych

W marcu są możliwe wszystkie opcje z wyjątkiem podwyżki stóp procentowych NBP - powiedział w środę na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.

Dziennikarze pytali podczas konferencji, czy należy się spodziewać zmiany w polityce pieniężnej RPP. Belka mówił, że na razie jest za wcześnie, by mówić o zmianie nastawienia RPP. - Chciałem po prostu uzmysłowić państwu, że łagodzenie polityki pieniężnej nie powinno polegać na takim trochę bezrefleksyjnym, niemającym końca obniżaniu stóp procentowych. Po prostu w pewnym momencie trzeba dokonać jakiejś pewnej reasumpcji - powiedział szef NBP. - Wszystkie opcje - z wyjątkiem podwyżki stóp (...) - są w marcu możliwe, ale nie konieczne - podkreślił.

Belka był także pytany, czy spadek konsumpcji w czwartym kwartale ub. r. nie niepokoi RPP. - Oczywiście, że niepokoi (...); spadek konsumpcji wewnętrznej jest głębszy, niż kiedykolwiek w ostatnich latach, wzrost gospodarczy w tych ostatnich kwartałach zależał wyłącznie od wkładu eksportu netto - powiedział Belka.

Prezes NBP apelował, by nie wpadać w defetystyczny nastrój. - Chciałbym zwrócić uwagę na to, że pewne przebłyski dobrych informacji, właśnie z naszych rynków eksportowych, jakoś tam się przedostają do nas - powiedział. - Paradoksalnie, mimo że dane wyglądają bardzo słabo, nie zaobserwowaliśmy w czwartym kw. ub.r. dalszego gwałtownego pogarszania się koniunktury. Oczywiście to w dalszym ciągu nie jest powód do naszego zadowolenia, bo chcielibyśmy, żeby aktywność gospodarcza w Polsce rosła dynamicznie - dodał.

d334ufj

W komunikacie po posiedzeniu Rady napisano, że napływające dane wskazują, że aktywność w gospodarce światowej nadal kształtuje się na niskim poziomie, choć część wskaźników koniunktury dotyczących krajów rozwiniętych nieznacznie się poprawiła.

"W Polsce napływające dane, w tym dane o PKB w 2012 r. wskazują, że w IV kw. - zgodnie z oczekiwaniami - nastąpiło dalsze spowolnienie wzrostu gospodarczego. Obniżeniu popytu konsumpcyjnego towarzyszyło ograniczenie spadku inwestycji. Wzrost gospodarczy nadal był wspierany przez dodatni - choć mniejszy niż w poprzednim kwartale - wkład eksportu netto" - dodano.

W dokumencie wskazano, że osłabienie koniunktury potwierdzają także dane z rynku pracy - w grudniu po raz kolejny spadło zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, wzrost wynagrodzeń pozostał niski, ponownie wzrosła stopa bezrobocia. W ostatnich miesiącach nadal osłabiała się też dynamika akcji kredytowej, zarówno wobec gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw.

d334ufj

RPP wskazała, że w grudniu inflacja obniżyła się i wyniosła 2,4 proc. rok do roku, kształtując się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP (2,5 proc.).

"W ocenie Rady napływające dane potwierdzają wyraźne osłabienie koniunktury w Polsce, które prowadzi do ograniczenia presji płacowej i inflacyjnej. Równocześnie Rada ocenia, że dynamika PKB w najbliższych kwartałach pozostanie umiarkowana, przez co utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie" - przewiduje Rada.

Zdaniem RPP obniżenie stóp procentowych oddziałuje w kierunku zwiększenia aktywności gospodarczej i ogranicza ryzyko trwałego spadku inflacji poniżej celu w średnim okresie. "Decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą zależały od oceny napływających informacji dotyczących koniunktury gospodarczej i presji inflacyjnej, w tym od wyników marcowej projekcji makroekonomicznej NBP" - podsumowano.

d334ufj

Maciej Przygórzewski, FX dealer Internetowykantor.pl

W dniu dzisiejszym RPP kolejny już miesiąc z rzędu obniżyła stopy procentowe o 0,25%, z 4% do 3,75%, kontynuując tym samym luzowanie polityki pieniężnej. Co to tak naprawdę oznacza dla kredytobiorcy? Oprocentowanie kredytu może być stałe (dominujące przy krótkich kredytach) lub zmienne (dominująca przy dłuższych kredytach). Kredyty o zmiennym oprocentowaniu mają je zależne od stóp procentowych w kraju, w którego walucie kredyt jest brany. Z tego też powodu każda taka decyzja powinna cieszyć kredytobiorców, gdyż obniży im kolejne raty.

Ile realnie spadną raty? Nie da się oczywiście podać uniwersalnej kwoty prawdziwej dla każdego kredytu. Można natomiast z pewnym przybliżeniem założyć, że obecna decyzja RPP pozostawi w kieszeniach osób mających kredyt w złotówkach dodatkowo około 200 zł rocznie na każde 100 tys. złotych kredytu, czyli ponad 15 zł miesięcznie. Czy to do dużo? Musimy pamiętać, że to nie pierwsza obniżka stóp procentowych w ciągu ostatniego roku i zdaniem większości ekonomistów nie można wykluczyć jeszcze jednej lub nawet dwóch takich decyzji w 2013 roku. Oczywiście cały temat nie dotyczy tylko kredytów hipotecznych, przy okazji powinno spaść oprocentowanie również innych pożyczek w tym m. in. kart kredytowych, jednakże tutaj efekt nie będzie aż tak łatwo zauważalny.

Źródło: obliczenia własne. W naszym przykładzie liczbowym zakładamy kredyt z marżą w wysokości 1,5%, okresem kredytowania na 30 lat oraz równymi ratami. Źródło: obliczenia własne. W naszym przykładzie liczbowym zakładamy kredyt z marżą w wysokości 1,5%, okresem kredytowania na 30 lat oraz równymi ratami. Oblicz, ile możesz zaoszczędzić na wymianie walut! »
Źródło: obliczenia własne. W naszym przykładzie liczbowym zakładamy kredyt z marżą w wysokości 1,5%, okresem kredytowania na 30 lat oraz równymi ratami. Źródło: Źródło: obliczenia własne. W naszym przykładzie liczbowym zakładamy kredyt z marżą w wysokości 1,5%, okresem kredytowania na 30 lat oraz równymi ratami. Oblicz, ile możesz zaoszczędzić na wymianie walut! »
d334ufj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d334ufj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj