Trwa ładowanie...
dsru2gf

RPP utrzymała nieformalne nastawienie; nie potwierdza, że są czynniki mogące je zmienić

28.04. Warszawa (PAP) - RPP utrzymała nieformalne nastawienie neutralne w polityce pieniężnej i nie potwierdza, że istnieją czynniki, które mogą je zmienić - wynika z komunikatu...

dsru2gf
dsru2gf

28.04. Warszawa (PAP) - RPP utrzymała nieformalne nastawienie neutralne w polityce pieniężnej i nie potwierdza, że istnieją czynniki, które mogą je zmienić - wynika z komunikatu RPP.

W ubiegłym miesiącu RPP w komunikacie po posiedzeniu napisała, że ocenia prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej lub powyżej celu inflacyjnego za zbliżone. Napisała też, że zdaniem Rady istotnym czynnikiem niepewności mogącym wpłynąć na tę ocenę są efekty dotychczasowego prowadzenia, a także przewidywanych zmian, ekspansywnej polityki makroekonomicznej za granicą.

W kwietniowym komunikacie RPP napisała jedynie, że "Rada ocenia prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej lub powyżej celu inflacyjnego za zbliżone"

CPI BĘDZIE SPADAĆ

dsru2gf

RPP napisała w komunikacie, że w następnych miesiącach wskaźnik CPI będzie obniżał się ze względu na efekt bazy.

"Według dostępnych prognoz, w najbliższych miesiącach roczny wskaźnik inflacji będzie nadal obniżał się ze względu na ujemne efekty bazy związane z silnym wzrostem cen wyrobów akcyzowych i cen żywności w 2009 r. W kierunku obniżenia inflacji będą oddziaływać także: niska obecnie presja popytowa, dotychczasowa wyraźna aprecjacja złotego oraz obserwowane umiarkowane tempo wzrostu kosztów pracy. Spadek inflacji w 2010 r. może być natomiast hamowany przez wzrost cen surowców na rynkach światowych, a także utrzymywanie się podwyższonej dynamiki części cen administrowanych, w tym cen nośników energii oraz usług związanych z użytkowaniem mieszkania" - napisała RPP.

SYTUACJA W GOSPODARCE POPRAWIA SIĘ

RPP napisała w komunikacie, że dane z I kwartału pokazują kontynuację poprawy sytuacji gospodarczej.

dsru2gf

"Dane dotyczące polskiej gospodarki w I kw. 2010 r. wskazują na kontynuację poprawy koniunktury w części sektorów, w tym przede wszystkim na istotny wzrost aktywności w przemyśle. Jednocześnie w I kw. br. silnie obniżyła się produkcja budowlano-montażowa. Po dwumiesięcznym spadku związanym - podobnie jak w przypadku produkcji w budownictwie - głównie z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, w marcu dynamika sprzedaży detalicznej wzrosła. Nadal poprawiają się wskaźniki koniunktury konsumenckiej oraz przewidywania przedsiębiorstw odnośnie do sytuacji gospodarczej, w tym oczekiwania dotyczące popytu, włączając w to popyt zagraniczny na polskie dobra" - napisano w komunikacie.

"Po spadku inwestycji w IV kw. 2009 r., obecnie większość przedsiębiorstw nie przewiduje zwiększenia aktywności inwestycyjnej, choć jednocześnie nie ogranicza swoich wcześniejszych planów, co jest pozytywną zmianą w porównaniu do poprzednich kwartałów. Nieznaczny wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, stabilizacja stopy bezrobocia (po usunięciu czynników o charakterze sezonowym), wzrost liczby nowych ofert pracy oraz przyspieszenie dynamiki wynagrodzeń w marcu br., jak również przewidywania przedsiębiorstw co do wielkości zatrudnienia i podwyżek wynagrodzeń, mogą sygnalizować stopniowe wyhamowanie niekorzystnych tendencji na rynku pracy" - dodano. (PAP)

map/ ana/

dsru2gf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsru2gf