RPP utrzymała stopy, bo uznała, że podwyżka w I i czynniki makro zmniejszają ryzyko utrwalenia
02.03. Warszawa (PAP) - RPP utrzymała stopy, bo uznała, że podwyżka w I i czynniki makro takie jak niepewność, co do konsumpcji, inwestycji, utrzymującej się niskiej presji...
02.03. Warszawa (PAP) - RPP utrzymała stopy, bo uznała, że podwyżka w I i czynniki makro takie jak niepewność, co do konsumpcji, inwestycji, utrzymującej się niskiej presji płacowej oraz wzrost bezrobocia zmniejszają ryzyko utrwalenia się inflacji na podwyższonym poziomie w średnim terminie, ale jednocześnie RPP zastrzegła, że wzrost inflacji może rodzić konieczność zacieśnienia polityki monetarnej.
"W ocenie Rady, kontynuacja ożywienia gospodarczego w Polsce wspierająca wzrost zatrudnienia może prowadzić do stopniowego wzrostu presji płacowej i inflacyjnej w średnim okresie. Jednocześnie wyraźny wzrost bieżącej inflacji rodzi - w warunkach ożywienia gospodarczego - ryzyko utrwalenia się podwyższonych oczekiwań inflacyjnych i może wymagać dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej" - napisano w komunikacie.
"Rada uznała jednak, że dokonane w styczniu podwyższenie stóp procentowych wraz z niepewnością dotyczącą trwałości przyspieszenia popytu konsumpcyjnego oraz brakiem sygnałów wyraźnego ożywienia inwestycji, a także utrzymująca się umiarkowana presja płacowa w sektorze przedsiębiorstw i dalszy wzrost bezrobocia zmniejszają ryzyko utrwalenia się inflacji powyżej celu inflacyjnego w średnim okresie. W związku z tym, Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie" - dodano.
PRODUKCJA ROŚNIE, ALE NIE INWESTYCJE
RPP ocenia, że produkcja utrzymuje wysokie tempo wzrostu przy niskiej aktywności inwestycyjnej i słabnącej konsumpcji.
"Najnowsze dane miesięczne wskazują na kontynuację na początku br. szybkiego wzrostu produkcji przemysłowej przy braku wyraźnych sygnałów dotyczących ożywienia aktywności inwestycyjnej i osłabieniu dynamiki sprzedaży detalicznej. Jednocześnie utrzymała się umiarkowana dynamika płac oraz przyspieszył wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach, natomiast stopa bezrobocia (po skorygowaniu o czynniki sezonowe) ponownie wzrosła. Do wzrostu bezrobocia przyczynia się kontynuacja wzrostu aktywności zawodowej" - napisano.
WYDARZENIA NA ŚWIECIE CZYNNIKIEM RYZYKA
RPP wskazuje, że ostatnie wydarzenia na świecie podwyższają ryzyko.
"Korzystne dane makroekonomiczne z głównych gospodarek rozwiniętych sprzyjały poprawie nastrojów na rynkach finansowych, choć w ostatnim okresie niepewność dotycząca sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej oddziaływała w kierunku podwyższenia awersji do ryzyka" - napisano.
"Jednocześnie wzmocniła ona wzrost cen surowców na rynkach światowych. Wysoka dynamika tych cen przyczynia się do wzrostu wskaźników bieżącej inflacji na świecie, szczególnie w gospodarkach wschodzących. Silny wzrost cen surowców może też osłabiać aktywność gospodarczą" - dodano. (PAP)
map/ ana/