Trwa ładowanie...
d3h4f6o

RPP zbliża się do końca pewnego etapu w polityce łagodzenia - prezes NBP (aktl.)

...

Share
d3h4f6o

dochodzą kolejne wypowiedzi prezesa NBP #

09.01. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej zbliża się do końca pewnego etapu w polityce łagodzenia - ocenił w środę prezes NBP Marek Belka. Jego zdaniem obniżka w lutym nie jest wykluczona, ale wówczas należałoby się liczyć, że w kolejnym miesiącu lub miesiącach nastąpiłaby przerwa w obniżkach.

"Ostatnie zdanie komunikatu należy rozumieć w sposób następujący: pewna runda obniżek stóp procentowych dobiega końca. Nie można po prostu prowadzić pewnej polityki w nieskończoność" - powiedział Belka na konferencji po posiedzeniu RPP.

"W ostatnich miesiącach brzmienie tego akapitu obiecywało obniżkę stóp procentowych. To stwierdzenie, które znajduje się dzisiaj w komunikacie jest łagodniejsze, co oznacza, że ta obniżka jest dalej możliwa, a być może nawet prawdopodobna, ale nie bezwarunkowa albo niemal pewna. I na pewno zwiastuje to, że zbliżamy się do końca pewnego etapu w polityce łagodzenia" - dodał.

Belka nie wykluczył, że RPP w lutym zrobi przerwę w obniżkach, ale nie wykluczył też obniżki w lutym.

d3h4f6o

"Nie wykluczamy, że w lutym może mieć miejsce kolejna obniżka stóp procentowych, ale w takim przypadku w sposób zdecydowany należałoby się liczyć z tym, że w kolejnym miesiącu czy miesiącach nastąpiłaby przerwa, którą wykorzystalibyśmy na analizę marcowej projekcji oraz, co ważniejsze, analizę danych napływających z gospodarki" - powiedział prezes NBP.

"Ewentualna zmiana nastawienia na neutralne mogłaby nastąpić w wyniku analizy sytuacji gospodarczej w pierwszych miesiącach 2013 r." - dodał.

Zdaniem Belki polska gospodarka jest blisko dna spowolnienia.

"Prawdopodobnie jesteśmy blisko dna spowolnienia, nie ma zagrożenia recesji, raczej gospodarka nie będzie już nurkować" - powiedział.

d3h4f6o

Prezes NBP ocenia, że kurs złotego w ostatnich miesiącach wykazuje się stabilnością.

"Amplituda wahań złotego jest ostatnio znacznie mniejsza niż rok temu, ostatnie miesiące to okres stabilności złotego porównywalny z koroną szwedzką czy duńską" - powiedział Belka.

W komunikacie po styczniowym posiedzeniu Rada podała, że nie wyklucza dalszego złagodzenia polityki pieniężnej, jeśli napływające dane potwierdzą trwałość osłabienia koniunktury, a ryzyko nasilenia presji inflacyjnej będzie ograniczone. Analogiczne zdanie w komunikacie po grudniowym posiedzeniu brzmiało: "jeśli napływające informacje będą potwierdzały trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej pozostanie ograniczone, Rada dokona dalszego złagodzenia polityki pieniężnej".

W środę RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb. Jest to trzeci miesiąc z rzędu, kiedy Rada decyduje się na obniżenie stóp. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 4,00 proc. w skali rocznej. (PAP)

jba/ fdu/ bg/ asa/

d3h4f6o

Podziel się opinią

Share
d3h4f6o
d3h4f6o