RPP zdecyduje w środę o utrzymaniu stóp na dotychczasowym poziomie - BOŚ (opinia)
05.03. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu zdecyduje o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie - uważają ekonomiści z Banku Ochrony...
05.03. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu zdecyduje o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie - uważają ekonomiści z Banku Ochrony Środowiska.
"Oczekujemy, że RPP po czterech obniżkach z rzędu, łącznie o 100 pkt. baz., zdecyduje o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, w tym stopy referencyjnej NBP na poziomie 3,75 proc. Większość analityków rynkowych oczekuje, że na najbliższym posiedzeniu RPP po raz kolejny obniży stopy procentowe NBP (takiemu scenariuszowi przypisujemy prawdopodobieństwo rzędu 30-40 proc.)" - napisali ekonomiści z BOŚ w tygodniowym raporcie.
"Sądzimy, że ograniczenie ryzyka dalszego pogłębienia spowolnienia gospodarki krajowej w świetle opublikowanych za styczeń krajowych danych ze sfery realnej (odbicie produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, brak oznak eskalacji tendencji pogarszania się sytuacji na rynku pracy) będzie silnym argumentem dla +jastrzębiej+ części RPP przeciw kontynuacji cyklu luzowania polityki pieniężnej na najbliższym posiedzeniu RPP w marcu" - dodali.
"Jednocześnie w przypadku wahających się członków Rady, jeśli w lutym brali pod uwagę wstrzymanie się z poparciem dla obniżki w marcu (co znalazło odzwierciedlenie w zaostrzeniu lutowego komunikatu RPP), kiedy dysponowali jedynie bardzo słabymi danymi nt. gospodarki krajowej za grudzień, mocniejsze dane styczniowe powinny tym bardziej dać im argumenty za marcową pauzą w cyklu obniżek" - oceniają ekonomiści z BOŚ.
Ich zdaniem, jeśli RPP zdecyduje się utrzymać stopy procentowe bez zmian, najbardziej prawdopodobnym jest utrzymanie fragmentu z lutowego komunikatu, że, "decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą zależały od oceny napływających informacji dotyczących koniunktury gospodarczej i presji inflacyjnej", co nie będzie oznaczało przejścia do nieformalnego nastawienia neutralnego w polityce pieniężnej, niemniej może być jego zapowiedzią w przyszłości.
"Jeśli alternatywnie RPP zdecydowałaby się na obniżkę stóp w marcu, wysoce prawdopodobne wydaje się mocniejsze zasygnalizowanie pauzy w cyklu obniżek. Włącznie z przyjęciem nieformalnego neutralnego nastawienia w polityce monetarnej" - napisali.(PAP)
jba/ gor/