Trwa ładowanie...
d2daps2

Ruch na polskim niebie bez zakłóceń, Wizz Air odwołał dwa rejsy

Ruch lotniczy w polskiej przestrzeni powietrznej odbywa się normalnie - poinformował rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz. Wizz Air odwołał dwa rejsy z Warszawy i Gdańska do Glasgow. PLL LOT na razie nie odwołuje lotów.

d2daps2
d2daps2

Ruch lotniczy w polskiej przestrzeni powietrznej odbywa się normalnie - poinformował rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz. Wizz Air odwołał dwa rejsy z Warszawy i Gdańska do Glasgow. PLL LOT na razie nie odwołuje lotów.

Europejska agencja nadzorująca ruch lotniczy Eurocontrol poinformowała, że w Europie odwołane zostały 252 loty z powodu chmury pyłów powstałej na skutek erupcji wulkanu Grimsvotn na Islandii. Według Eurocontrolu w sumie we wtorek może zostać odwołanych do 500 lotów komercyjnych w Irlandii Północnej, Szkocji i niektórych państwach skandynawskich. O tej porze roku w Europie odbywa się przeciętnie 30 tys. lotów dziennie.

- W polskiej przestrzeni powietrznej ruch lotniczy odbywa się normalnie - zapewnia Hlebowicz dodając, że PAŻP stale analizuje sytuację.

Na razie dwa loty na trasie Warszawa - Glasgow i Gdańsk - Glasgow odwołał węgierski przewoźnik Wizz Air.
- Po erupcji wulkanu Grimsvotn na Islandii chmura pyłu wulkanicznego osiągnęła przestrzeń powietrzną Szkocji wczesnym rankiem. Ponieważ bezpieczeństwo naszych pasażerów jest naszym priorytetem, Wizz Air zdecydował się zrezygnować z tych lotów - przekazała dyrektor ds. komunikacji i marketingu Wizz Air Attila Dankovics.

d2daps2

Podkreśliła, że doradza podróżnym, aby sprawdzali stronę internetową linii, gdzie będą zamieszczane informacje o zmianach statusu lotów i ewentualnych odwołaniach rejsów.

Biuro prasowe PLL LOT poinformowało, że nasz przewoźnik na razie nie odwołuje swoich rejsów z powodu wybuchu wulkanu. Śledzi jednak na bieżąco sytuację, współpracując z europejskimi służbami lotniczymi.

Rzecznik warszawskiego lotniska Chopina Przemysław Przybylski poinformował, że pył z islandzkiego wulkanu nie powoduje obecnie żadnych zakłóceń w pracy lotniska.
- Wszystkie rejsy (zarówno przyloty, jak i odloty) odbywają się planowo i nie są notowane żadne opóźnienia spowodowane przez chmurę pyłu - powiedział.

23 maja Eurocontrol podawała, że chmura pyłów wulkanicznych nie powinna w najbliższych dniach spowodować zamknięcia europejskiej przestrzeni powietrznej. Anulowane zostały tego dnia jedynie loty między kontynentalną Norwegią a archipelagiem Svalbard; zamknięto także część przestrzeni powietrznej nad wschodnią Grenlandią.

d2daps2

Jednocześnie Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) ocenił, że silne wiatry nad Szkocją utrudniają prognozowanie, w którym kierunku powędruje chmura.

Erupcja wulkanu Grimsvotn rozpoczęła się w sobotę. W poniedziałek służby meteorologiczne podały, że wulkan w dalszym ciągu wyrzuca duże ilości pyłów, które dotarły aż do oddalonego o 400 km Reykjaviku. Słup pyłu sięga wysokości 12 km.

W 2010 roku chmura pyłów po wybuchu islandzkiego wulkanu Eyjafjoell spowodowała anulowanie ponad 100 tys. lotów i uwięzienie na lotniskach milionów pasażerów.

d2daps2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2daps2