Ryby z USA zatrzymane na granicy. Akcja służb ze Szczecina
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Szczecinie zakazała wprowadzenia na polski rynek partii surimi z morszczuka z USA. Powodem jest niewłaściwe oznakowanie dotyczące gatunku ryby. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) w Szczecinie podjęła decyzję o zakazie wprowadzenia do obrotu na terenie Polski partii surimi z morszczuka o masie 6856 kg, pochodzącej z USA. Powodem tej decyzji jest niewłaściwe oznakowanie dotyczące deklarowanego gatunku ryby, co może wprowadzać konsumentów w błąd.
Decyzja IJHARS została wydana z rygorem natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że zakaz obowiązuje od razu po jego ogłoszeniu. Tego typu działania mają na celu ochronę konsumentów przed nieprawidłowo oznakowanymi produktami, które mogą nie spełniać deklarowanych standardów jakościowych.
Kontrole na polskich granicach
Inspekcja Handlowa Artykułów Rolno-Spożywczych regularnie zatrzymuje dostawy żywności, które z różnych względów nie mogą trafić na polski rynek. Oddział w Białymstoku zatrzymał partię 16 ton marchwi z Rosji. Wątpliwości polskich służb wzbudziły produkty pochodzące z Rosji.
Wadliwe produkty zostały zatrzymane przez oddział IJHARS w Białymstoku. Jak czytamy, kontrolerzy uniemożliwili "wprowadzenie na polski rynek partii 16 ton marchwi". Transport został zatrzymany "z powodu objawów zepsucia i zapleśnienia".
W okresie od stycznia do końca listopada ubiegłego roku IJHARS skontrolowała łącznie ponad 69,7 tys. artykułów rolno-spożywczych importowanych do Polski. Ich łączna masa przekraczała 1,2 mln ton, 48 mln litrów i prawie 120 tys. sztuk.
Najwięcej zakazów wydano względem produktów z Ukrainy (161). Na drugim miejscu uplasowały się Chiny (16), na trzecim - Wielka Brytania (14), a tuż za podium - Serbia (13).
Jeżeli chodzi o produkty, pod lupę inspektorów trafiały przede wszystkim przetwory z owoców i warzyw, nasiona roślin oleistych, ryby, przetwory rybne, świeże owoce i warzywa.