Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
biznes
25-03-2013 17:10

Rynek obawia się eskalacji kryzysu w Europie

Pojawiające się opinie, iż Cypr będzie potrzebował kolejnych programów pomocowych, aby móc ponownie stanąć na nogi (co otwiera kolejną sagę po greckiej), słabe informacje z Włoch (ryzyko kolejnego niedotrzymania kryteriów deficytu budżetowego i niepewność polityczna – Berlusconi postawił ultimatum zbudowania szerokiej koalicji (mało realne), albo przeprowadzenia wcześniejszych wyborów – czerwiec?), a także obawy związane z kondycją hiszpańskiego sektora bankowego (pomysły na restrukturyzację instytucji) odbiły się niekorzystnie na notowaniach wspólnej waluty.

Share
Rynek obawia się eskalacji kryzysu w EuropieŹródło: DM BOS
d3rnxuy

Nocne porozumienie ws. Cypru okazało się, zatem dobrym pretekstem do sprzedaży euro w kontekście eskalacji problemów na innych frontach. Oliwy do ognia dolała też wypowiedź szefa Eurogrupy Jerona Dijsselbloema, który stwierdził, że członkowie strefy euro mogą zostać zmuszeni do restrukturyzacji swoich systemów bankowych …. a casus Cypru może być tutaj modelowym przykładem. To otwiera szereg pytań związanych z bezpieczeństwem oszczędności w bankach zlokalizowanych w peryferyjnych krajach Eurolandu, które mają problemy – to chociażby Hiszpania, Grecja, Słowenia, a z czasem i też inne kraje. Oczywiście lokalni politycy będą teraz starali się opanować sytuację, ale precedensy, które naruszyły zaufanie do europejskiego sektora bankowego, stały się już faktem.

Na to wszystko nakłada się też słabość europejskiej gospodarki – słabe odczyty indeksów PMI ze strefy euro w zeszłym tygodniu, a także dzisiejsze opinie jednego z niemieckich ekonomicznych think-tanków (rewizja prognoz PKB na ten rok do 0,3 proc. z 0,8 proc. prognozowanych w październiku ub.r.) – co prowadzi do wyraźnego osłabienia się euro względem głównych walut.

W przypadku EUR/USD zbliżyliśmy się do minimów z zeszłego tygodnia na 1,2843, ale nie zostały one przetestowane. W krótkim okresie możliwa jest niewielka korekta, ale rynek może mieć trudności z powrotem ponad 1,2940. Coraz większe znaczenie zaczyna mieć widoczny na wykresie lokalny, przyspieszony kanał spadkowy.
Dzisiaj o godz. 18:15 mamy wystąpienie szefa FED na uczelni ekonomicznej w Londynie. W kontekście ostatnich zawirowań w strefie euro, Ben Bernanke może mieć dodatkowe argumenty dla swojej „gołębiej” wizji polityki monetarnej. Wątpliwe jest jednak to, aby wpłynęło to na wyraźniejsze osłabienie dolara.

d3rnxuy

Opracował:
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
DM BOŚ

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/jpeg/22053/rogalski_marek_105x70.jpeg )

d3rnxuy

_ Nota prawna: Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców.
Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. _

d3rnxuy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rnxuy