Trwa ładowanie...
d3fd75p
rząd
20-02-2009 11:12

Rząd będzie walczyć z bezrobociem

Zatrudnianie w niepełnym wymiarze pracy i urlopy postojowe mogą stać się codziennością w każdej firmie. Resort pracy zapewnia, że ma pieniądze na walkę ze skutakmi kryzysu.

d3fd75p
d3fd75p

Według minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak w Funduszu Pracy jest w tej chwili ok. 6 mld zł do wykorzystania m.in. na przeciwdziałanie bezrobociu. Jej zdaniem, nawet przy wyższych prognozach wzrostu liczby osób bez pracy, pieniędzy tych nie powinno zabraknąć. Zdaniem Fedak, od grudnia 2008 r. do stycznia 2009 r. przybyło w kraju 160 tys.

bezrobotnych: stopa bezrobocia wzrosła do poziomu 10,5 proc. z 9,5 proc. w grudniu ub.r. - Był to jednak niższy poziom bezrobocia niż rok, dwa lata temu - powiedziała minister, która w Sejmie przedstawiła informację rządu o przeciwdziałaniu bezrobociu.

- Dziś choć ubolewamy nad każdym utraconym miejscem pracy trzeba pamiętać, że ten poziom (ze stycznia br.) był niższy niż za czasów rządów PiS w 2007 r., również niż za czasów rządów SLD w 2005 r. - powiedziała Fedak. Jak dodała, zdaje sobie sprawę z tego, jak poważna jest to sprawa. - Utrata pracy - w indywidualnym odczuciu bywa gorszą tragedią niż rozwód - dodała.

Minister powiedziała, że wśród rozwiązań proponowanych przez rząd na czas kryzysu i wzrostu bezrobocia, są narzędzia ze znowelizowanej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Według niej, ustawa ta chroni te osoby, które mogą mieć największe problemy w powrocie na rynek pracy.

d3fd75p

- Myślę tutaj o zachętach dla osób w wielu okołoemerytalnym, ale również o zachętach dla młodych rodziców, którzy wracają na rynek pracy - w postaci zmniejszenia kosztów pracy. Myślę również o regionach, gdzie bezrobocie będzie miało charakter strukturalny. Wprowadziliśmy programy specjalne, aby łagodzić skutki bezrobocia w tych regionach - mówiła Fedak.

Podkreśliła, że trwają rozmowy w Komisji Trójstronnej m.in. nad zmianami w Kodeksie pracy, które "ułatwiłyby firmom przetrwanie najtrudniejszych momentów".

Wyjaśniła, że rozwiązania mają też dotyczyć zatrudnienia w niepełnym wymiarze pracy, kwestii umów na czas określony, finansowania tzw. urlopów postojowych, wsparcia dla rodzin, które mają kredyty hipoteczne. Zaznaczyła, że ideą tych rozwiązań ma być przede wszystkim "utrzymanie miejsc pracy". Jak podkreśliła, rozmowy są "bardzo owocne" i zapowiedziała ich zakończenie na marzec.

Posłowie podkreślali, że "zastraszający" jest nie tyle poziom bezrobocia, ale tempo jego wzrostu. "Dynamika wzrostu - 1 proc. w ciągu miesiąca - to jest problem" - ocenił Stanisław Szwed (PiS). Podobne zdanie mial Romuald Ajchler (Lewica).

d3fd75p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fd75p

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj