Trwa ładowanie...
d3r6lwp

Rząd chce zwiększyć środki na modernizację armii o ok. 800 mln zł w 2016 r.

Warszawa, 17.02.2015 (ISBnews) - Rada Ministrów przyjęła projekt ws. noweli ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o finansach publicznych, dzięki któremu kwota przeznaczona na modernizację armii zwiększy się o ponad 800 mln zł w 2016 r., podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Share
d3r6lwp

"Od 2016 r. na finansowanie potrzeb obronnych Polski będzie przeznaczane corocznie z budżetu państwa nie mniej niż 2% PKB z roku poprzedniego. Ocenia się, że w 2016 r. zapewni to dodatkowo ponad 800 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu dla wojska. Obecnie w ustawie budżetowej na wydatki obronne przeznacza się nie mniej niż 1,95% PKB z roku poprzedniego" - czytamy w komunikacie.

Rozwiązanie to stanowi wypełnienie deklaracji ogłoszonej przez prezydenta i zobowiązania złożonego przez premier Ewę Kopacz w exposé o zwiększaniu wydatków na obronność. Chodzi o to, aby w kolejnych latach więcej środków przeznaczać na nowoczesne wyposażenie wojska. Przyjęcie takiego zapisu wynika także z uwzględnienia ustaleń państw członkowskich NATO podjętych na szczycie w Newport w 2014 r., podano również.

Pozostałe proponowane regulacje ustawowe to m.in. zmiana cyklu programowania rozwoju Sił Zbrojnych RP z okresu 2-letniego na 4-letni i okresu planistycznego z 6-letniego na 10-letni, co oznacza dostosowanie polskich regulacji do zasad planowania obronnego w NATO oraz doprecyzowanie przepisów dotyczących wykonywania specjalistycznych usług wojskowych przez jednostki wojskowe, co oznacza odejście od zasady, że musi istnieć ścisły związek między charakterem usługi świadczonej przez jednostkę a planem jej szkolenia. Oznacza to, że jednostki wojskowe będą mogły funkcjonować bardziej elastycznie, tj. świadczyć usługi cywilom poza szkoleniem, czyli np. zbudować most, oczyścić teren po powodzi - jeśli wymaga tego interes publiczny lub interes Sił Zbrojnych RP. Przedstawiono także zasady odpłatności za świadczone usługi.

(ISBnews)

d3r6lwp

Podziel się opinią

Share
d3r6lwp
d3r6lwp