Rząd może się zająć projektem ustawy dot. reguły wydatkowej w VI - Kotecki z MF

10.03. Warszawa (PAP) - Założenia do ustawy, wprowadzającej regułę wydatkową, mogą być gotowe pod koniec marca, a po konsultacjach w kwietniu rząd może się zająć projektem na...

10.03.2010 | aktual.: 10.03.2010 08:08

10.03. Warszawa (PAP) - Założenia do ustawy, wprowadzającej regułę wydatkową, mogą być gotowe pod koniec marca, a po konsultacjach w kwietniu rząd może się zająć projektem na początku czerwca - poinformował wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

"W tej chwili robimy przegląd wydatków - na jego podstawie sporządzimy listę wydatków, które zostaną objęte regułą. Przy okazji okaże się, czy wszystkie mechanizmy indeksacyjne lub inne usztywniające wydatki są konieczne do utrzymania czy racjonalne. Pod koniec marca założenia do ustawy powinny być gotowe. W kwietniu przeprowadzimy konsultacje międzyresortowe i z partnerami społecznymi. Na początku maja gotowy projekt mógłby zostać przedstawiony Komitetowi Rady Ministrów. Sam rząd zająłby się nim na początku czerwca" - powiedział Kotecki w wywiadzie w środowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Zdaniem wiceministra finansów sama reguła wydatkowa nie gwarantuje ograniczenia deficytu finansów publicznych do 3 proc. PKB w 2012 r.

"Sama reguła nie może czegoś takiego zagwarantować. Nie jest ona na pewno lekiem wystarczającym. Musi być spełnionych wiele innych czynników. (...) Jeśli tempo wzrostu PKB będzie niższe, jeśli nie wypali program prywatyzacji, jeśli nie będzie terminowej realizacji wszystkich planów inwestycyjnych i będą opóźnienia - to może się nie udać. (...) Deficyt ma nam obniżyć się w 2012 roku, bo te duże projekty inwestycyjne, związane z Euro 2012, mają się zakończyć w 2011 roku. Co oznacza, że w 2012 roku nie będzie wydatków z tego tytułu. Jeżeli będzie opóźnienie w inwestycjach, czyli nastąpi przesunięcie wydatków na 2012, to wtedy nie ma gwarancji zejścia z deficytem do 3 proc. PKB w 2012 roku. Wszystkie te czynniki ryzyka dla naszego bazowego scenariusza opisaliśmy w aktualizacji programu konwergencji" - powiedział Kotecki.

W styczniu rząd przedstawił założenia Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011, który zakłada wprowadzenie reguł wydatkowych oraz innych mechanizmów i zasad dotyczących strony wydatkowej sektora finansów publicznych w specjalnej ustawie o stabilności finansów publicznych. Resort finansów szacuje, że pierwszy pakiet reform do 2012 ma przynieść 11,58 mld zł oszczędności; do 2020 roku minimum 22,72 mld zł; zaś do 2060 roku minimum 19,2 mld zł. (PAP)

fdu/ gor/

Źródło artykułu:PAP
finansedługbudżet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)