Trwa ładowanie...
dnbaagr

Rząd naprawia błąd. Zawieszone emerytury będą wypłacone

Emeryci, którym zawieszono świadczenia, będą mogli je odzyskać. Rząd przyjął projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 1 października 2011 do 21 listopada 2012 roku.
Share
Rząd naprawia błąd. Zawieszone emerytury będą wypłacone
Źródło: AFP, Fot: Georges Gobet
dnbaagr

Ministerstwo pracy pod kierownictwem Jolanty Fedak przygotowało przed dwoma laty przepisy zakazujące łączenia pensji z emeryturą. Wskutek ich wprowadzenia tysiące emerytów straciły świadczenia, które wypracowali sobie przez lata. Trybunał Konstytucyjny uznał jednak te przepisy za bezprawne.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy wykonuje wyrok Trybunału. Zaległe świadczenia będą wypłacane emerytom, którzy nabyli prawa emerytalne przed 1 stycznia 2011 roku i po 30 września 2011 roku kontynuowali pracę u dotychczasowego pracodawcy. Podstawą do obliczenia należnej emerytury będzie suma zawieszonych świadczeń w okresie od 1 października 2011 do 21 listopada 2012 roku, z uwzględnieniem waloryzacji i odsetek określonych przepisami prawa. W celu wypłaty zawieszonej emerytury emeryt powinien złożyć wniosek do właściwego oddziału ZUS w okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Decyzję w sprawie wypłaty ZUS powinien podjąć w ciągu 60 dni.

dnbaagr

Podziel się opinią

Share
dnbaagr
dnbaagr