Rząd przyjął program energetyki jądrowej (opis)

28.01. Warszawa (PAP) - Rada Ministrów przyjęła Program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) - podało Ministerstwo Gospodarki w komunikacie. PPEJ przewiduje uruchomienie pierwszego...

28.01. Warszawa (PAP) - Rada Ministrów przyjęła Program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) - podało Ministerstwo Gospodarki w komunikacie. PPEJ przewiduje uruchomienie pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej do końca 2024 r.

"Program PEJ określa m.in. harmonogram wybudowania dwóch elektrowni jądrowych oraz przygotowania pod te inwestycje infrastruktury regulacyjnej i organizacyjnej. W dokumencie zostały ustalone role oraz zakres odpowiedzialności instytucji odpowiedzialnych za wdrożenie Programu, a także kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Program zawiera również: uzasadnienie ekonomiczne wdrażania budowy energetyki jądrowej w Polsce i możliwości jego finansowania oraz sposoby postępowania z wypalonym paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi" - napisano w komunikacie MG.

Harmonogram przyjęty w PPEJ zakłada, że w latach 2014-16 w ramach I etapu inwestycji ustalona będzie lokalizacja i zawarty zostanie kontrakt na dostarczenie technologii dla pierwszej elektrowni. Drugi etap, w latach 2017-18 przewiduje wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wymaganych prawem decyzji i opinii. Na lata 2019-24 przewidziane jest pozwolenie na budowę i budowa pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej, rozpoczęcie budowy kolejnych bloków i rozruch pierwszego bloku. Etap czwarty, w latach 2025-30 zakłada budowę kolejnych bloków i zakończenie budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Zakończenie budowy drugiej elektrowni jądrowej planowane jest na 2035 r.

Elektrownie jądrowe mają mieć moc po ok. 3000 MW. Według szacunków koszt budowy pierwszej elektrowni może wynieść 40-60 mld zł.

"(...) można ostrożnie przyjąć, iż szacunkowe nakłady inwestycyjne związane z przygotowaniem i realizacją budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce o mocy ok. 3000 MW mogą kształtować się na poziomie od około 40 do 60 mld zł, przy uwzględnieniu nakładów na przygotowanie terenu i infrastrukturę pomocniczą elektrowni" - napisano w PPEJ.

"Analiza porównawcza kosztów wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych, węglowych i gazowych oraz odnawialnych źródłach energii potwierdza, iż elektrownie jądrowe uruchamiane ok. 2025 r. będą konkurencyjne wobec innych, nawet najtańszych źródeł klasycznych pracujących w podstawie obciążenia systemu, przy koszcie uprawnień do emisji CO2 powyżej 20 EUR'2012/tCO2. Konkurencyjność źródeł jądrowych rośnie w latach późniejszych ze względu na przewidywany wzrost cen paliw organicznych i cen uprawnień do emisji CO2. W wyniku przewidywanego obniżania się nakładów inwestycyjnych w miarę opanowywania z czasem technologii budowy, różnice w kosztach wytwarzania energii elektrycznej, w szczególności między technologiami opartymi na paliwach kopalnych i OZE, będą malały" - napisano.

PPEJ nie przesądza jeszcze o budowie elektrowni jądrowej.

Jak podkreślała niedawno pełnomocnik rząd ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska, sam PPEJ to "mapa drogowa", zawierająca spis celów do osiągnięcia i działań, które mają wykonać poszczególni interesariusze - rząd, niezależny regulator jądrowy i inwestor. Program ma doprowadzić do tego, aby w ciągu kilku lat inwestor mógł wystąpić o zgodę na budowę elektrowni jądrowej i dopiero podjęcie tej decyzji stanowić będzie formalne rozpoczęcie jej budowy.

Prezes powołanej do budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej spółki PGE EJ1 Aleksander Grad mówił, że bez przyjęcia PPEJ nie da się podejmować decyzji dotyczących rozwoju tej gałęzi energetyki. Spółka czeka na decyzję rządu, by rozpocząć postępowanie zintegrowane, w którym wybierze partnera strategicznego, który zaoferuje finansowanie, technologię i całą gamę innych usług.

Po przyjęciu PPEJ i dodatkowo uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, krajowi partnerzy PGE - KGHM, Enea i Tauron - będą mogli kupić po 10 proc. udziałów w spółce PGE EJ1.(PAP)

pel/ ana/

Źródło artykułu:PAP
pge polska grupa energetyczna sapgeenergia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)