Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy offsetowej
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o umowach offsetowych zawieranych w związku z zagranicznymi zakupami na potrzeby obronności - podało CIR.
Przedłożony przez ministra gospodarki projekt przygotowano ze względu na konieczność dostosowania przepisów do regulacji europejskich, w tym traktatu o funkcjonowaniu UE i dyrektywy dotyczącej zamówień w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Nowelizacja uwzględnia również postanowienia kodeksu offsetowego Europejskiej Agencji Obrony (EDA).
Offset ma zmienić charakter z czysto ekonomicznego - umów mających skompensować zagraniczne zakupy przez korzyści dla rodzimej gospodarki - na obronny.
Konsekwencją stanowiska, zgodnie z którym nowe umowy offsetowe mają służyć ochronie podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa, jest przekazanie kompetencji do zawierania nowych umów offsetowych ministrowi obrony. Będzie on także zobowiązany do kontroli zobowiązań offsetowych. W MON ma zostać utworzony komitet offsetowy. Ministerstwo Gospodarki przez działający tam dotychczas komitet ds. umów offsetowych będzie nadzorowało już rozpoczęte programy.
Zgodnie z nową definicją offset to kooperacja między Skarbem Państwa i offsetobiorcą a zagranicznym dostawcą, konieczna do utrzymania lub ustanowienia w Polsce potencjału w zakresie produkcji, serwisu, obsługi i napraw niezbędnych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.
Kooperacja ta ma polegać w szczególności na przekazaniu technologii i wiedzy z przeniesieniem autorskich praw majątkowych lub licencyjnych, w celu zapewnienia wymaganej przez Skarb Państwa niezależności od zagranicznego dostawcy.
Ponieważ nowe umowy offsetowe mają służyć ochronie podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa, mają one dotyczyć wyłącznie offsetu bezpośredniego - adresowanego do przedsiębiorstw przemysłu zbrojeniowego.
Pozyskane w ramach offsetu zdolności przemysłowe mają być będą wkładem Polski w budowę europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej sektora obronnego.
Dotychczasowa ustawa offsetowa nakładała obowiązek zawierania umów offsetowych począwszy od określonej wartości umowy na dostawy sprzętu kupowanego na potrzeby obronności (5 mln euro). Zgodnie z nowelizacją nie każde zawarcie umowy dostawy będzie wymagało zawarcia umowy offsetowej.
Przewidziano też likwidację mnożnika offsetowego, stosowanego do określania wartości umowy offsetowej w zależności np. od zawartości nowych technologii lub korzyści w postaci miejsc pracy. Wartość umowy offsetowej będzie ustalana indywidualnie dla każdej umowy offsetowej.
Nowe regulacje mają wejść w życie 14 dni po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Projekt nowelizacji ma zmienić nie tylko umowę offsetową, ale także ustawy o działach administracji rządowej i o urzędzie ministra obrony. Obowiązek zawierania offsetu wprowadziła ustawa z 1999 roku. Wartość dotychczas zawartych programów offsetowych przekroczyła 8 mld dolarów.