Rząd przyjął ustawę otwierającą drogę do prywatyzacji LOT‑u

02.04. Warszawa (PAP) - Rada Ministrów przyjęła we wtorek ustawę uchylającą przepisy o Polskich Liniach Lotniczych LOT, co otwiera drogę do prywatyzacji spółki - poinformował...

02.04. Warszawa (PAP) - Rada Ministrów przyjęła we wtorek ustawę uchylającą przepisy o Polskich Liniach Lotniczych LOT, co otwiera drogę do prywatyzacji spółki - poinformował resort skarbu w komunikacie prasowym.

Dotychczas Skarb Państwa był zobowiązany do zachowania pakietu 51 proc. akcji LOT-u.

"Przekładało się to na mniejsze zainteresowanie potencjalnych inwestorów. Ustawa o uchyleniu ustawy o przekształceniu własnościowym przedsiębiorstwa państwowego Polskie Linie Lotnicze LOT umożliwia sprzedaż większościowego pakietu akcji narodowego przewoźnika, jednak nie oznacza automatycznej utraty kontroli Skarbu Państwa nad spółką. Po uchyleniu ustawy, przyszłe decyzje właścicielskie będą nadal podlegały ograniczeniom m.in. prawa wspólnotowego" - napisano w komunikacie.

Prywatyzacja PLL LOT to element prowadzonej restrukturyzacji spółki.

"Teraz inwestor kupując spółkę, będzie samodzielnie decydował o jej przyszłości. Skarb Państwa będzie mógł zaoferować większościowy pakiet akcji, a to daje szansę na zainteresowanie stabilnego i silnego inwestora, branżowego lub finansowego, który zapewni PLL LOT dynamiczny rozwój i pozwoli spółce skutecznie konkurować z innymi przewoźnikami w Polsce i w Unii Europejskiej" - poinformował cytowany w komunikacie minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Dodał, że resort ma wstępnie określone warunki sprzedaży spółki.

"Zależy nam, by zachować markę i tożsamość krajowego przewoźnika. Ważne jest także utrzymanie portu przesiadkowego w Warszawie, gdyż LOT generuje 45 proc. ruchu na lotnisku Chopina. Istotne będzie także pozostawienie siedziby spółki w stolicy" - poinformował minister.

20 marca tego roku PLL LOT złożył w MSP plan restrukturyzacji. Do 20 czerwca plan ma zostać przesłany przez spółkę do KE, jednak resort skarbu pracuje nad tym, aby stało się to szybciej.

Plan restrukturyzacji zawiera m.in. optymalizację siatki połączeń, struktury floty i skorelowanego z tym zatrudnienia. Zakresem planu objęte są także inicjatywy kosztowe i przychodowe, skutkiem, których ma być odzyskanie przez LOT trwałej rentowności i konkurowania na rynku. (PAP)

morb/ asa/

Źródło artykułu:PAP
lotnictwolotprywatyzacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)