Trwa ładowanie...

Rząd Tuska będzie walczyć o każde miejsce pracy

Będziemy walczyć o każde miejsce pracy - zadeklarował w radiowej Trójce minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz

Share
Rząd Tuska będzie walczyć o każde miejsce pracy
Źródło: PAP/Radek Pietruszka
d10oi6i

Jako przykład działań na rzecz obrony miejsc pracy minister podał rozszerzenie specjalnych stref ekonomicznych. Zapowiedział też zmiany w Kodeksie pracy i w innych ustawach, a także lepsze wykorzystanie środków z Funduszu Pracy. Kosiniak-Kamysz podkreślił jednak, że dla walki z bezrobociem najważniejszy jest wzrost gospodarczy. Dodał, że pierwsza połowa roku będzie trudniejsza ze względu na czynniki sezonowe i problemy gospodarcze Europy zachodniej. Natomiast w drugiej połowie roku polska gospodarka powinna przyspieszyć. Bezrobocie w grudniu wyniosło 13,3 procent, a zgodnie z projektem budżetu, pod koniec roku ma wynieść 13 procent.

Minister pracy oświadczył, że reforma emerytur górniczych zostanie wprowadzona w życie. Jej projekt jest już gotowy, ale zmienił się minister gospodarki i musi się on teraz zapoznać z planowanymi zmianami. Kosiniak-Kamysz nie chciał przedstawić ich szczegółów mówiąc, że jest jeszcze na to czas. Dodał, że przez cały czas trwają rozmowy ze związkami zawodowymi. Minister pracy przypomniał, że ograniczono przywileje emerytalne dla służb mundurowych, a sędziowie i prokuratorzy będą przechodzić na emeryturę tak jak wszyscy, w wieku 67 lat. Kosiniak-Kamysz zaprzeczył informacjom prasowym, według których były wicepremier Waldemar Pawlak hamował reformę emerytur górniczych. Powiedział, że Pawlak jest mężem stanu, który popiera rozsądne rozwiązania. Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że nie ma problemów w komunikacji między nim, a obecnym wicepremierem i ministrem gospodarki, Januszem Piechocińskim.

Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że nie ma planów połączenia Polskiego Stronnictwa Ludowego z Solidarną Polską. Dodał, że plany otwarcia PSL-u na inne środowiska, podjęte przez Janusza Piechocińskiego, polegają na czym innym. Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, najbardziej obiecująca jest współpraca z ugrupowaniem Polska Jest Najważniejsza.

d10oi6i

Podziel się opinią

Share
d10oi6i
d10oi6i