Trwa ładowanie...
d1zjdwm
d1zjdwm
finanse

Rząd Ukrainy dokapitalizował trzy banki

10.6.Kijów (PAP) - Ukraiński rząd podjął decyzję o dokapitalizowaniu trzech banków, które ze względu na kryzys finansowy nie były w stanie realizować zobowiązań wobec swych...
Share
d1zjdwm

10.6.Kijów (PAP) - Ukraiński rząd podjął decyzję o dokapitalizowaniu trzech banków, które ze względu na kryzys finansowy nie były w stanie realizować zobowiązań wobec swych klientów - poinformowała w środę premier Julia Tymoszenko.

Na wsparcie UkrHazBanku, Rodowid Banku i banku Kyjiw rząd przeznaczył równowartość prawie 1,3 miliarda dolarów.

"Z dzisiejszym dniem banki te stają się praktycznie własnością państwa. Otrzymały one od rządu wystarczające środki, by powrócić do normalnej działalności" - oświadczyła Tymoszenko na konferencji prasowej w Kijowie.

d1zjdwm

W zamian za wsparcie tych banków rząd przejął od 84,2 do 99,9 procent ich udziałów.

Tymoszenko podkreśliła, że bez zaangażowania rządu trzy ukraińskie banki nie były w stanie wypełnić zobowiązań wobec 730 tysięcy swoich klientów.

Szefowa rządu poinformowała, że dokapitalizowanie nastąpi w ramach porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW). W listopadzie 2008 roku przyznał on Ukrainie kredyt wspomagający w wysokości 16,5 mld dolarów.

Na wspólnej konferencji prasowej z Tymoszenko stały przedstawiciel MFW na Ukrainie Max Alier oświadczył w środę, że decyzja rządu o wsparciu trzech banków pozwoli odbudować zaufanie społeczeństwa do systemu bankowego.

"Czeka nas jeszcze dużo wyzwań. Należy pracować nad tym, by odrodzić normalne funkcjonowanie systemu bankowego Ukrainy" - powiedział Alier.(PAP)

jjk/ dmi/ kar/ gor/

d1zjdwm

Podziel się opinią

Share
d1zjdwm
d1zjdwm