Trwa ładowanie...
da31pon
07-03-2017 17:26

Rząd za zniesieniem możliwości przekazywania kwot połowowych

Zniesienie możliwości przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami statków rybackich i rezygnacja ze zbiorczych kwot połowowych - to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o rybołówstwie morskim, który przyjęła we wtorek Rada Ministrów.

da31pon
da31pon

Projekt ustawy o zmianie ustawy o rybołówstwie morskim przedłożył Radzie Ministrów minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej (MGMiŻŚ).

Jak poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, "na podstawie obowiązujących przepisów armatorzy statków rybackich, którzy nie są w stanie odłowić przyznanej im na dany rok indywidulanej kwoty połowowej, mogą przekazać ją innemu armatorowi, który ją odłowi".

Celem takiego rozwiązania miało być bardziej efektywne wykorzystanie kwot połowowych przyznanych Polsce, jednak, jak zauważa MGMiŻŚ, "w praktyce doprowadziło (to) do handlu indywidualnymi kwotami połowowymi między armatorami". Resort zaznaczył, że "niektórzy armatorzy zaczęli czerpać zyski ze sprzedaży przyznanych im kwot połowowych zamiast z prowadzenia połowów".

Ministerstwo uzasadnia, że zmianę przepisów postulowała "część środowisk rybackich zainteresowanych rozwojem sektora rybołówstwa morskiego i rzeczywistym prowadzeniem działalności rybackiej".

da31pon

W projekcie nowych przepisów utrzymano jedynie możliwość przekazywania kwot połowowych przez armatora pomiędzy jego statkami. "Zatem określona w specjalnym zezwoleniu połowowym indywidualna kwota połowowa lub liczba dni połowowych będzie mogła być przekazywana w całości lub w części na inny statek rybacki tego samego armatora" - czytamy w komunikacie.

Ma on być armatorem statków rybackich biorących udział w przekazaniu przez co najmniej 24 kolejne miesiące, przed dniem złożenia wniosku o przekazanie.

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy przewiduje także wydłużenie terminu na złożenie przez armatora wniosku o rezygnację w danym roku z części lub całości przyznanej mu indywidulanej kwoty połowowej lub dni połowowych - do dnia 15 lipca. Obecnie taki wniosek trzeba składać do 30 czerwca.

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje też likwidację maksymalnej wysokości zdolności połowowej w segmentach floty zalewowej, bałtyckiej i dalekomorskiej obejmujących statki rybackie, przy użyciu których prowadzi się rybołówstwo komercyjne na tych obszarach. "Likwidacja maksymalnej wysokości zdolności połowowej w segmentach floty powinna przyczynić się do poszerzenia zakresu swobody działalności gospodarczej" - uzasadnia resort.

da31pon

Ogólna kwota połowowa, przyznana Polsce zgodnie z przepisami UE, podlega podziałowi na m.in. indywidualne kwoty połowowe, które pozwalają armatorom na prowadzenie połowów komercyjnych. Ministerstwo uważa, że indywidualne kwoty lub dni połowowe, których armatorzy nie są w stanie wykorzystać zgodnie z przepisami, powinny zostać zwrócone do dyspozycji ministrowi właściwemu do spraw rybołówstwa, który dokonałby ich podziału.

Projekt nowelizacji przewiduje też zniesienie możliwości tworzenia zbiorczych kwot połowowych. Resort twierdzi, że "zbiorcze kwoty połowowe w ocenie części środowiska rybackiego stanowią negatywne zjawisko, które musi zostać wyeliminowane z polskich przepisów dotyczących rybołówstwa".

Proponowane zmiany mają oddziaływać na 874 armatorów statków rybackich.

Znowelizowane przepisy mają zacząć obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

da31pon
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da31pon