Rząd zagania nauczycieli do pracy w wakacje
Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by szkoła podstawowa miała obowiązek w okresie wakacji i ferii zimowych zapewnić opiekę dzieciom z klas I-III, jeśli rodzice wyrażą takie życzenie. O projekcie rozporządzenia w tej sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Stosowny akt prawny jest w fazie konsultacji. Resort chce, by wszedł w życie już od 1 września.
Pomysł, wychodzący naprzeciw zapracowanym rodzicom, wywołał gniew i frustrację w środowisku nauczycieli i samorządowców. Ci ostatni złoszczą się, że na gminy spada kolejne obciążenie finansowe. Nauczyciele - że podstępnie odbiera się im wakacje, które gwarantuje Karta Nauczyciela. Protesty przeciw takim zapisom zapowiadają związki nauczycielskie.
Ryszard Proksa, szef sekcji krajowej oświaty i wychowania NSZZ "Solidarność" mówi, że Karta gwarantuje nauczycielowi urlop i w trakcie zimowych ferii, i w trakcie wakacji. Pedagodzy obawiają się, że będą teraz zmuszani do pracy w wakacje nawet wbrew swej woli.
W podobnym tonie wypowiada się Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, który zwraca uwagę na finansowy aspekt problemu. Mówi, że to kolejna radosna idea rządu, który ingeruje w lokalną politykę edukacyjną, nakłada na samorząd dodatkowe obowiązki, nie dając grosza na ich realizację.
Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".