Trwa ładowanie...
d1x59gl
29-11-2016 12:50

Rząd zajmie się udziałem Polski w Expo w Astanie

Koncepcja programowa udziału Polski w Expo 2017 w Astanie, zakładająca m.in. promocję Polski i wzmocnienie kontaktów gospodarczych z Kazachstanem, będzie jednym z tematów obrad rządu w środę.

d1x59gl
d1x59gl

Rada Ministrów zajmie się dokumentem na wniosek wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego.

Przyszłoroczne Expo w Kazachstanie organizowane jest pod hasłem "Energia przyszłości".

Za udział Polski w Expo 2017 odpowiada Komisarz Generalny przy współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, a pod nadzorem Ministerstwa Rozwoju. Funkcję komisarza od marca pełni Andrzej Stefański.

Według zarysu Koncepcji przedstawionego na stronach PARP, Polska ma być przedstawiona jako istotny partner w światowej dyskusji na temat zapewnienia globalnego bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska.

d1x59gl

"Wykorzystując możliwości, jakie niesie Międzynarodowa Wystawa Expo 2017, chcemy dotrzeć do możliwie najszerszego grona odbiorców, by informować o Polsce, inspirować, podtrzymywać zainteresowanie naszym krajem, budować trwałe relacje" - wskazano w dokumencie.

Polska ma być promowana jako kraj nowoczesny, ale jednocześnie umiejętnie czerpiący z tradycji, który szanuje uniwersalne wartości i aktywnie angażuje się w ważne dla społeczności międzynarodowej inicjatywy, dla którego najważniejszym zasobem są ludzie, ich kreatywność, pozytywne cechy i emocje: otwartość, serdeczność, gościnność, tożsamość, duma narodowa, pracowitość, poszanowanie wartości rodzinnych.

Istotne miejsce w Koncepcji zajmuje wzmocnienie kontaktów gospodarczych z Kazachstanem oraz całym rejonem Azji Centralnej, nacisk położono na wspieranie polskich przedsiębiorców w poszukiwaniu nowych rynków zbytu oraz budowanie trwałych relacji handlowych.

Ważne miejsce w dokumencie zajmuje również współpraca naukowa w dziedzinie energetyki tradycyjnej, czystych technologii węglowych, wychwytywania, składowania i utylizacji dwutlenku węgla, odnawialnych źródeł energii (w tym technologie związane z biomasą i wytwarzaniem energii z odpadów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego) oraz rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

d1x59gl

Koncepcja zakłada również, by wszystkie inicjatywy podejmowane podczas Expo 2017 - od budowy ekspozycji, przez program gospodarczy, kulturalny, po wspólne przedsięwzięcia komunikacyjne - przyczyniły się do promocji kandydatury Łodzi do organizacji Expo w 2022 roku.

Ważnym elementem programu jest budowa zaangażowania polskiej diaspory zamieszkałej na terytorium Kazachstanu wokół udziału Polski w Expo 2017. Według dokumentu to "jest szczególnie istotne w kontekście dzisiejszej dyskusji na temat pomocy rodakom na Wschodzie".

Podstawowym narzędziem realizacji założonych celów będzie polska ekspozycja w Astanie. Jak wskazuje PARP, organizatorzy udostępniają uczestnikom gotową infrastrukturę w postaci pawilonów w stanie surowym z możliwością zaaranżowania wnętrza.

d1x59gl

W centralnej części terenów wystawowych znajdzie się Narodowy Pawilon Kazachstanu o średnicy 80 m, wokół niego będą zaś usytuowane cztery zespoły budynków (C1, C2, C3, C4), składające się z czternastu dwukondygnacyjnych budynków o kształcie litery U.

Polska - podaje Koncepcja - wynegocjowała ze stroną kazachstańską możliwość aranżacji pawilonu w centralnej części wystawy o powierzchni 397,53 m kw. na parterze, gdzie znajdzie się polska ekspozycja, oraz 401,1 m kw. na pierwszym piętrze, przeznaczona m.in. do organizacji wydarzeń o charakterze gospodarczym oraz oficjalnych spotkań.

W polskiej części przewidziano interaktywną prezentację, wykorzystującą mappingi (pokazy łączące obraz, światło i dźwięk), aplikacje interaktywne, animacje dwuwymiarowe i projekcje trójwymiarowe. Ekspozycja ma przekonać zwiedzających do tego, że przyroda i przemysł nie są sprzeczne, a mądre eksploatowanie zasobów naturalnych jest podstawą polskiej gospodarki. Oprócz tego zaplanowano miejsce relaksu dla rodzin z dziećmi, część poświęconą regionom Polski oraz dedykowane promocji Łodzi, jako kandydata do organizacji wystawy Expo w 2022 roku.

d1x59gl

"Przestrzeń, jaką otrzymaliśmy od organizatorów Astana Expo 2017, wypełniamy polską interpretacją tematu przewodniego Wystawy - +Energia przyszłości+. Przekaz staje się rozwinięciem hasła +Poland: creative people, smart energy+. Szacujemy, że mamy 20 minut, aby przyciągnąć uwagę widza, zaintrygować go i utrwalić pożądany obraz Polski w jego pamięci" - podkreśla PARP.

Organizatorzy szacują, że Expo w Astanie odwiedzi ok. 5 mln osób, głównie mieszkańców Kazachstanu.

d1x59gl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x59gl