Rząd zdecydował. O tyle wzrosną ceny 1 kwietnia

Resort finansów poinformował o nieprzedłużeniu zerowej stawki podatku VAT na żywność. Jak informuje Ministerstwo Finansów obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze została wprowadzona na początku 2022 roku. Oto o ile wzrosną ceny w sklepach.

Tak zmienią się ceny podstawowych produktów spożywczych.
Tak zmienią się ceny podstawowych produktów spożywczych.
Źródło zdjęć: © EAST_NEWS, Rafał Mundry
oprac. KARN

12.03.2024 | aktual.: 28.03.2024 08:24

Donald Tusk zapowiedział kilka tygodniu temu, że zerowa stawka VAT na żywność nie zostanie przedłużona. Zgodnie z deklaracją premiera, taką decyzję ogłosiło Ministerstwo Finansów.

Wcześniejsze zapowiedzi Tuska skrytykował ekonomista Rafał Mundry, który jednocześnie przygotował wyliczenia, jak zmienią się na niekorzyść konsumentów ceny.

"Ogłoszenie możliwości obniżenia VAT-u na żywność do 5 procent od kwietnia jest niespodziewane" - ocenił Rafał Mundry w swoim tweecie.

Ekonomista podkreślał, że na żywność przeznacza się 27 proc. miesięcznych wydatków domowych. Przy tym, ceny żywności wzrastają szybciej niż ogólny poziom inflacji, osiągając tempo 4,9 proc. Dla kontrastu wskaźnik cen towarów i usług w styczniu tego roku spadł o 1 punkt procentowy i wyniósł 3,9 proc.

"To będzie dodatkowy koszt w wysokości około 50-100 złotych miesięcznie dla rodzin" - szacował Mundry. Właśnie tyle rodziny będą zmuszone dorzucić do swojego miesięcznego budżetu na zakupy począwszy od kwietnia 2024 roku.

Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21

Od kwietnia zakupy będą droższe

Ekonomista zaprezentował tabelę, która ilustruje, w jaki sposób wzrosną ceny wybranych podstawowych artykułów żywnościowych.

O tyle zdrożeją podstawowe produkty spożywcze.
O tyle zdrożeją podstawowe produkty spożywcze.© Rafał Mundry | WP Finanse

Jak wynika z tabeli, do ceny każdego nabycia trzeba będzie wliczyć 5-procentowy VAT. To sprawia, że średni koszt przykładowej bułki, która kosztowała 50 groszy po spadku ceny o dwa grosze w 2022 roku dzięki wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej, od kwietnia zwiększy się właśnie o te dwa grosze.

Trzeba pamiętać, że są to obliczenia średnie, które nie muszą dokładnie odzwierciedlać realnych zmian cen w sklepach spożywczych.

"VAT na żywność należy przywrócić dopiero, gdy będziemy pewni, że inflacja jest pod kontrolą" - zadeklarował Rafał Mundry. "Wznowienie VATu (na żywność - red.) zwiększy inflację o 0,5-1,0 punkt procentowy. Utrzymanie 0 procent VATu na żywność przez każdy kwartał kosztuje około 3 mld zł. Jest to równowartość wydatków programu 800+" - dodał.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1205)