O tyle wzrosną zakupy od 1 kwietnia. VAT na żywność w górę

- Moja rekomendacja jest taka, aby wrócić do 5 proc. stawki VAT na żywność - zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk. Co to oznacza dla konsumentów? Przedstawiamy dokładne wyliczenia przygotowane przez ekonomistę Rafała Mundrego.

Tak zmienią się ceny podstawowych produktów spożywczych.
Tak zmienią się ceny podstawowych produktów spożywczych.
Źródło zdjęć: © EAST_NEWS, Twitter | Eryk Stawinski, Rafał Mundry
Kamil Rakosza-Napieraj

"Zapowiedź możliwości powrotu VAT na żywność do 5 proc. od kwietnia zaskakuje" - stwierdził Rafał Mundry w swoim tweecie. Jak zauważył ekonomista, żywność stanowi 27 proc. miesięcznych wydatków gospodarstw domowych. Żywność rośnie natomiast szybciej niż sama inflacja, w tempie 4,9 proc. Dla porównania wskaźnik cen towarów i usług w styczniu br. był niższy o 1 punkt procentowy i wyniósł 3,9 proc.

"To będzie koszt ok. 50-100 zł miesięcznie dla rodzin" - wyliczył Mundry. O tyle więcej będą musiały doliczyć rodziny do wydatków na zakupy od kwietnia 2024 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Wielka ściema" w innowacjach. Wystarczyło mieć pomysł na startup. Jakub Dwernicki -Biznes Klasa #20

Od kwietnia zakupy będą droższe

Ekonomista opublikował tabelkę, na której pokazał, jak wzrosną ceny przykładowych, podstawowych produktów żywieniowych.

O tyle zdrożeją podstawowe produkty spożywcze.
O tyle zdrożeją podstawowe produkty spożywcze.© Twitter | Rafał Mundry

Jak widać w tabeli, do każdego zakupionego produktu będzie trzeba doliczyć kwotę 5-procentowego VAT-u. Oznacza to, że średnia cena przykładowej kajzerki za 50 groszy, której cena spadła o dwa grosze w 2022 r. związku z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej, od kwietnia może być droższa właśnie o te dwa grosze.

Ważne, że to średnie wyliczenia, które niekoniecznie muszą wprost przełożyć się na ostateczne ceny produktów w sklepach spożywczych.

"VAT na żywność powinno się przywrócić dopiero, jak będziemy wiedzieć, że inflacja jest pod kontrolą" - stwierdził Rafał Mundry. "Powrót VAT (na żywność - red.) podbije inflację o 0,5-1,0 punkt procentowy. Każdy kwartał z 0 proc. VAT na żywność to koszt ok 3 mld zł. To dwutygodniowy koszt 800+" - dodał.

Od 1 kwietnia VAT na żywność w górę

- Moja rekomendacja jest taka - ale minister finansów jeszcze będzie dokładnie liczył - że moglibyśmy wrócić do 5-procentowej stawki na żywność i w każdej chwili wrócić do zerowej, jeśli będą powody dla takiego rozwiązania - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Zdaniem Prezesa Rady Ministrów, sytuacja, jeżeli chodzi o ceny żywności, jest "zaskakująco optymistyczna, z różnych powodów". - Ma to związek z ogólną sytuacją na rynkach spożywczych, w jakim sensie, to też jest pokłosie tego, co tak denerwuje producentów i polskich rolników - tłumaczył szef rządu.

Według Tuska to tymczasowy plan dotyczący przywrócenia VAT-u na żywność. Dokładną informację odnośnie zamierzeń rządu w tej sprawie mamy poznać pod koniec tygodnia.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (65)