Trwa ładowanie...
d3c9n6c

Rząd złożył w Sejmie projekt ustawy w sprawie programu 'Rodzina 500+'

Warszawa, 01.02.2016 (ISBnews) - Rada Ministrów złożyła w Sejmie projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci z projektami aktów wykonawczych (dotyczący programu "Rodzina 500+), poinformowało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Share
d3c9n6c

"To jest bardzo ważny dzień dla wszystkich polskich rodzin. Po raz pierwszy po 1989 roku będzie w Polsce kompleksowy program prodemograficzny wsparcia polskich rodzin" - powiedziała premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej.

Celem programu "Rodzina 500+" jest pomoc w wychowywaniu dzieci, a także odwrócenie negatywnego trendu demograficznego w naszym kraju. Zakłada on nieopodatkowaną wypłatę 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego) otrzymają wsparcie także dla pierwszego dziecka. Nie będzie natomiast obowiązywał górny próg dochodowy.

"Pieniądze, które przekazujemy, zwiększą popyt, napędzą PKB - nawet o 0,5% rocznie. Rodzina to nie czarna dziura, w której znikają publiczne pieniądze, to sprawne przedsiębiorstwo, w którym zainwestowane środki zwracają się z nawiązką dla gospodarki" - skomentowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, cytowana w komunikacie.

Do dopłat w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko uprawnionych do świadczenia jest około 2,7 mln rodzin w Polsce. Rząd chce, by ustawa weszła w życie 1 kwietnia, po jednomiesięcznym vacatio legis. Według wcześniejszych zapowiedzi, roczny koszt świadczeń (500 zł na drugie i kolejne dziecko lub także na pierwsze w rodzinach, gdzie dochód na osobę nie przekracza 800 zł) to 22 mld zł, przy czym w 2016 r. będzie to 16 mld zł.

(ISBnews)

d3c9n6c

Podziel się opinią

Share
d3c9n6c
d3c9n6c