Trwa ładowanie...
IAR
trybunał sprawiedliwości

Rzecznik Trybunału UE - podwyżki dla eurokratów

Należy dać podwyżki eurokratom. To opinia rzecznika generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który stanął po stronie Komisji Europejskiej w jej sporze z krajami członkowskimi
Share
Rzecznik Trybunału UE - podwyżki dla eurokratów
d1bhl5n

Chodzi o propozycję Brukseli dotyczącą wzrostu zarobków unijnych urzędników o 1,7 procent. Komisja powoływała się na przepisy sprzed ponad 40 lat. Zgodnie z nimi, każdego roku pensje urzędnicze muszą być dostosowane do wskaźników podawanych przez unijne biuro statystyczne - chodzi o wzrost zarobków w wybranych ośmiu krajach i wzrost kosztów życia zagranicznych urzędników i dyplomatów w Brukseli.

Polecamy: Premier szuka chętnych do pracy

Jednak państwa członkowskie nie zgodziły się na podwyżki dla eurokratów. Uznały, że to niemoralne zwłaszcza w momencie, gdy cała Wspólnota zaciska pasa w związku z kryzysem. Komisja Europejska odpierała ataki tłumacząc, że regulamin pracowniczy musi być przestrzegany i zaskarżyła decyzję unijnych państw do Trybunału.

Jego rzecznik generalny przyznał rację Komisji. Ale to na razie niewiążąca opinia i ostateczna decyzja należy do sędziów Trybunału. W większości przypadków postępują oni jednak zgodnie z sugestią rzeczników generalnych.

d1bhl5n

Podziel się opinią

Share
d1bhl5n
d1bhl5n