Trwa ładowanie...
d1odsjk

Rzeszów/ Porozumienie zarządu woj. i rządu ws. Kontraktu Terytorialnego

Sukcesem zakończyły się we wtorek negocjacje między zarządem województwa podkarpackiego a rządem ws. Kontraktu Terytorialnego. W ramach inwestycji zapisanych w tym dokumencie na Podkarpacie w najbliższych latach trafi prawie 22 mld zł.
Share
d1odsjk

Kontrakt Terytorialny (KT) to umowa pomiędzy rządem a samorządem, określająca inwestycje istotne dla rozwoju kraju i województwa.

O tym, że obie strony porozumiały się co do ostatecznego kształtu KT, poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko. Nie chciał jednak zdradzić szczegółów negocjacji ani zapisów. Rzecznik zapowiedział, że więcej informacji podanych zostanie na środowej konferencji prasowej w Rzeszowie.

Wiadomo, że w dokumencie zapisana została budowa drogi ekspresowej S19 na południe od Rzeszowa. Brak tej inwestycji w KT był jedną z głównych kwestii spornych w negocjacjach. Z tej przyczyny dokument nie został przyjęty przez rząd na początku listopada br.

d1odsjk

Droga ekspresowa S19 jest niezwykle ważna dla regionu i całej wschodniej części Polski. Trasa w naszym kraju ma przebiegać od granicy z Białorusią w Kuźnicy do granicy ze Słowacją w Barwinku. Plany zakładają, że polska S19 będzie częścią korytarza transeuropejskiego "Via Carpatia". Szlak ten ma rozpoczynać się na północy Europy w Kłajpedzie na Litwie i będzie biegł przez Polskę i dalej na południe przez Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię aż do Grecji.

Podkarpacie zaproponowało wpisanie do KT ponad 90 inwestycji na łączną sumę ok. 37 mld zł. W czasie negocjacji w kontrakcie zostało uwzględnionych prawdopodobnie 69 projektów. Ostateczna suma, jaka ma trafić do regionu, to prawie 22 mld zł.

Wśród projektów, które znalazły się w podkarpackim KT, są m.in. Aglomeracyjna Kolej Podmiejska wraz z budową linii kolejowej do lotniska w Jasionce, budowa południowej obwodnicy Rzeszowa, Centrum Badawczo-Rozwojowe Odnawialnych Źródeł Energii Politechniki Rzeszowskiej, elektryfikacja linii kolejowej Rzeszów-Ocice oraz Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne.

d1odsjk

Podziel się opinią

Share
d1odsjk
d1odsjk