Trwa ładowanie...
portugalia
09-05-2014 12:50

S&P podniósł perspektywę długu Portugalii z negatywnej do stabilnej

Agencja ratingowa Standard & Poor's podniosła w piątek perspektywę długu Portugalii z negatywnej do stabilnej. W ocenie agencji wyniki gospodarcze i budżetowe tego kraju przerosły oczekiwania; Lizbona wypełniła swe zobowiązania wobec UE i MFW.

Share
S&P podniósł perspektywę długu Portugalii z negatywnej do stabilnejŹródło: AFP, fot: PATRICIA DE MELO MOREIRA
d3lhfwj

Według S&P kryteria zdolności kredytowej Portugalii stabilizują się; gospodarka i rynek pracy wychodzą z kryzysu szybciej, niż się tego spodziewano.

Długoterminowa ocena wiarygodności kredytowej Portugalii została jednak utrzymana na poziomie BB, a krótkoterminowa - na poziomie B.

Część analityków spodziewała się wzrostu perspektywy ratingu ze względu na ogłoszenie w weekend przez Lizbonę informacji o wypełnieniu w tym miesiącu umowy kredytowej zawartej w 2011 r. z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i Unią Europejską. Na jej podstawie realizowany był surowy program oszczędnościowy. Szef portugalskiego rządu Pedro Passos Coelho ogłosił w niedzielę, że Lizbona zakończy ostatecznie realizację programu zewnętrznej pomocy finansowej 17 maja.

d3lhfwj

Agencja AFP zwraca uwagę, że wbrew oczekiwaniom niektórych analityków, S&P nie podniosła ratingu Portugalii; nie podwyższyła też perspektywy ratingu na "pozytywny", tak jak uczyniła to agencja Fitch już 11 kwietnia. Fitch uzasadniała wówczas swą decyzję podjętymi przez Lizbonę oszczędnościami w budżecie i generalnym odzyskiwaniem równowagi przez gospodarkę.

S&P dodała w komunikacie, że może podnieść rating Portugalii, "jeśli rząd będzie kontynuował wdrażanie reform strukturalnych po zakończeniu programu UE i MFW" i jeśli "zostanie przyspieszony proces oddłużania sektora prywatnego".

W ramach umowy kredytowej z 2011 r. Portugalia otrzymała od UE i MFW 78 mld euro pożyczki.

d3lhfwj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lhfwj