Trwa ładowanie...
d4hvbrh

S&P umieścił rating PKO BP na liście obserwacyjnej z możliwością obniżenia (opis, powt.)

17.06. Warszawa (PAP) - Agencja Standard&Poor's umieściła długoterminową ocenę PKO BP na liście obserwacyjnej z nastawieniem negatywnym, potwierdzając jednocześnie rating A-....
Share
d4hvbrh

17.06. Warszawa (PAP) - Agencja Standard&Poor's umieściła długoterminową ocenę PKO BP na liście obserwacyjnej z nastawieniem negatywnym, potwierdzając jednocześnie rating A-. Zmiana jest związana z ogłoszoną transakcją zakupu polskich aktywów Nordei - podała agencja w komunikacie.

W ocenie agencji transakcja wzmocni pozycję biznesową PKO BP, ale może osłabić wskaźniki kapitałowe banku, w sytuacji gdy środowisko spadających stóp procentowych obniża zdolność do generowania zysków.

S&P podała, że będzie analizować wpływ akwizycji na pozycję kapitałową grupy, ale nie spodziewa się, aby w wyniku tej oceny rating został obniżony o więcej niż jedną ocenę, o ile w ogóle dojdzie do obniżki.

d4hvbrh

Agencja podała, że analizy potrwają do trzech miesięcy. S&P będzie rozważać obniżenie długoterminowego ratingu banku o jedną ocenę, jeżeli projekcja skorygowanego o ryzyko współczynnika kapitałowego pro forma połączonych banków pokaże ryzyko spadku wskaźnika poniżej 10 proc. w ciągu najbliższych 12-24 miesięcy.

PKO BP ogłosił w czwartek, że kupi polskie aktywa grupy Nordea za ok. 2,83 mld zł. Bank oczekuje, że współczynnik wypłacalności po połączeniu z aktywami Nordei wyniesie powyżej 12 proc. na koniec 2013 roku. Bank zakłada ponadto uzyskanie wskaźnika Core Tier 1 pro forma na poziomie około 11 proc. (PAP)

kuc/ osz/

d4hvbrh

Podziel się opinią

Share
d4hvbrh
d4hvbrh